Değerli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Windows 10 unmountable boot volüme hatası alıyorsanız eğer çözüm bilgilerini ele aldık.

Windows 10 kullanıcılarının son zamanlarda en sık karşılaştığı problemlerden birisi de unmountable boot volüme uyarısıdır. Yaşanan aksaklığın ne ile alakalı olduğuna ilişkin araştırmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Almış olduğunuz hatanın çözümü adına gerekenleri aşamalı olacak şekilde aktaracağız.

Uyarıyı alan kişiler genelde mavi bir ekranda aldıklarını ve bu hata sonucunda da bilgisayarlarının açılmadığı dile getirmektedir. Açılmayı engelleyen uyarının devamında kalkması adına yapılacakları bilememeniz canınızı hayli sıkabilir. Böyle bir sıkıntının önüne geçilebilmesi için ise gerekenleri konu alacağız.

Windows 10 unmountable boot volüme hatası

Windows 10 unmountable boot volüme hatası

Unmountable boot volüme uyarısı için yapılması muhtemelen ayarlardan bahsedeceğiz. Gelen itibariyle hatayı şu metin ile alabilirsiniz;

’Bir sorun algılandı ve bilgisayarın ve bilgisayarın zarar görmesini önlemek için Windows kapatıldı. Bu, durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa, aşağıdaki adımları izleyiniz. Yeni tüm donanım veya yazılımların doğru yüklenmesini sağlayın. Bu yeni bir kurulumsa, gereksinim duyabileceğiniz Windows güncelleştirmelerini donanım veya yazılım üreticisinden isteyiniz. Sorun devam ederse, yeni yüklenen tüm donanım veya yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın. Önbelleğe alma veya gölgeleme gibi BİOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın. Bileşenleri kaldırmak veya devre dışı bırakmak için güvenli modu kullanmanız gerekirse bilgisayarınızı yeniden başlatınız. F8 tuşuna basarak önce gelişmiş başlatma seçeneklerini sonra Güvenlik Modu seçiniz. ‘’

Hatayı almanızla birlikte gelen uyarı bilgilendirmesi aynen böyle olacaktır. Daha sonrasında siz gelen uyarıyla birlikte hatanın giderilmesini istiyorsanız gereken aşamalardan bahsediyor olacağız. Bilgisayarınıza yeni bir donanım eklemenizden ötürü bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Sürücüler eşlemediğinden ötürü çakışmaya mahal verebilmektedir. Donanım ile işletim sistemi arasında oluşan teknik sorun bu hatayı almanıza neden olabilecektir.

Unmountable boot volüme Windows 10 hatası sonrasında bilgisayarınızı hemen güvenli mod üzerinden çalıştırmayı denemelisiniz. Güvenli modda açılan bilgisayarınızda bozuk olan bir dosya bağlantısı var mı? Kontrol edip düzeltmeleri sağlamalısınız.

Hatanın bulunabilmesi için chkdsk /f komutundan faydalanabilirsiniz. Harddisk alanında arızalı bir dosya bağlantısı varsa bunların düzenlemesini devreye alacaktır. Haricinde bilgisayar diskinizi sfc /scannow komutundan yararlanıp taratabilirsiniz. Ele aldığımız konumuzda Windows 10 bilgisayarınızda aldığınız hatayı konu aldık. Takıldığınız yerler olur ise bize yorumdan bildirebilirsiniz.

Önceki İçerikXiaomi Redmi S2 format atma ve sıfırlama
Sonraki İçerikWindows 10 arka plan gri gözükmesin ve gelmesin
1991 doğumlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi okuyor, 2010 yılından itibaren Teknoloji ile yakından ilgilenmekte olup daha önce Telekom hizmetlerinde backoffice biriminde çalışmıştır. Yanı sıra teknik anlamda eğitim verme ve bu alanda yönetici olarak hizmetlerde bulunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz