Değerli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Yazıcı varsayılan olarak atanmıyor ve olmuyor diyenlere özel çözümü size sunacağız.

Bilgisayarınızda birden fazla yazıcı kullanımı gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı olan bir durumdur. O yazıcıları ister kaldırır isterseniz de kaldırmadan kullanıma devam edebilirsiniz. Yazıcı varsayılan olarak atanmıyor ve olmuyor diye üzüntü içerisindeyseniz eğer böyle bir üzüntüye son vermenin zamanı geldi demektir.

Kullanıyor olduğunuz yazıcıların birinden çıktı almak istiyorsanız o yazıcıyı varsayılan olarak atamanız gerekmektedir. Varsayılan olarak ata demediğiniz sürece yazıcından çıktı alma işlemleriniz askıda kalacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında yapılması muhtemel ayarları beraber gözden geçireceğiz.

Yazıcı varsayılan olarak atanmıyor ve olmuyor

Yazıcı varsayılan olarak atanmıyor ve olmuyor

Yazıcı varsayılan olarak atanmıyor sorunu için ilk olarak bir yazıcının nasıl varsayılan olarak atanacağını sizinle paylaşacağız. Öncelikle denetim masası bölümüne gelerek oradan da ‘’Donanım ve ses’’ kısmına girip gelen sayfada ise ‘’Aygıtlar ve yazıcılar’’ kısmına giriş gerçekleştiriyoruz.

Açılan sayfada ise bilgisayarımızda tanımlı olan yazıcılar bulunacaktır. Bu yazıcılardan hangisini varsayılan yazıcı olarak ayarlamak istiyorsanız o yazıcının üzerine gelip sağ tıklayınız. Gelen seçenekler içerisinde ‘’Varsayılan olarak ata’’ seçeneğine tıklıyoruz. Aslında işlemler bu kadar basitken yaptığımız işlem esnasında hata alınması bizi ister istemez sıkıntıya sokabilmektedir.

Dolayısıyla atama işlemini devreye koyamayacağınızdan ötürü diğer yöntemi takip etmemiz gerekecektir. Windows tuşu ile birlikte ‘’R’’ harfine basınız. Açılan ekranda çalıştır alanına ‘’Regedit’’ yazıp enter tuşuna tıklayınız.  Ve beraberinde sırasıyla ‘’ HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows’’ alanına girişimizi gerçekleştiriyorsunuz.

Yazıcı varsayılan olarak olmuyor problemi ile alakalı olarak yukarıdaki adımları takip ettikten sonra ‘’Windows’’ bağlantısının üzerine gelip sağ tıklayıp ‘’İzinler’’ alanına girişinizi sağlayınız. İlgili ekranda ‘’ Administrator ve System’’ yok ise ‘’Gelişmiş’’ alanına girerek buradan ekleme işlemlerinizin sağlanması gerekmektedir.

Yapmış olduğunuz ayarlar neticesinde Administrator ve System alanlarının da alt kısımda tam denetim üzerinde tüm yetkililerinin verilmiş olması gerekiyor. Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda artık varsayılan olarak ata işlemleri sorunsuz şekilde işleme girmiş olması gerekiyor. Varsa eklemek istediğiniz bir nokta bize bunu bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz