Merhaba arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Ağdaki yazıcıyı kişi bazlı engelleme ve engelleyemiyorum diyenlere özel yazımızı konu aldık.

Konu aldığımız durum genel itibariyle kurum ve iş yerlerindeki yazıcı bağlantılarıyla alakalı olan bir durumdur. Normalde bir yazıcıya birden fazla kişi bağlanamamaktadır. Herkes tarafından bağlantı yapılabilmekte ve çıktı alınabilmektedir. Ağdaki yazıcıyı kişi bazlı engelleme ve engelleyemiyorum diyenlere özel işlem aşamalarından bahsedeceğiz.

Normal şartlarda ağda paylaşım yapılmadığı sürece başka birinin sizin yazıcınıza bağlanma gibi bir durumu söz konusu değildir. Ancak siz bazı kişilerin bağlanmasını bazı kişilerin de bağlanmamasını istiyorsanız bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu değişkenlik içerisinde işlemlerin nasıl ilerlediğine yönelik bilgileri verirken aynı zamanda kişi bazlı engelleme konusunda sizi bilgilendireceğiz.

Ağdaki yazıcıyı kişi bazlı engelleme ve engelleyemiyorum

Ağdaki yazıcıyı kişi bazlı engelleme ve engelleyemiyorum

Ağdaki yazıcıyı kişi bazı engelleme ayarları sanıldığı kadar zor bir ayarı bulunmamaktadır. Aslında oldukça basit olan durumun sadece bilinmediğinden ötürü problem yaşandığını söyleyebiliriz. İşlem aşamalarıyla alakalı neleri kontrol edeceğiniz ve hangi adımlarda dikkat etmeniz gerektiğini aşamalı olacak şekilde sizlere bilgilendireceğiz.

Yazıcıyla alakalı işlemlerinizi konu almaya devam ederken karşılaştığınız durumla ilgili işlemleri aşamalı olacak şekilde ele alacağız. Aşağıdaki adımları doğru bir şekilde işleme koyarsanız eğer herhangi bir sorun kalmadan işlemlerinizi bitirebileceksiniz.

  • İlk olarak bilgisayarınızın masa üstünde yer almakta olan ‘’Denetim masası’’ alanına giriş sağlıyorsunuz.
  • Oradan da ‘’Donanım ve ses’’ bölmesine giriniz.
  • Gelen ekranda ‘’Tarayıcılar ve yazıcılar’’ kısmına erişim yapınız.
  • Bir sonraki ekranda ise yazıcınızın olduğu bir ekran gelecektir.
  • Onun üzerine gelip sağ tıklayıp ‘’Yazıcı özellikleri’’ bölmesine tıklayınız.
  • Buradan da ‘’Güvenlik’’ bölümüne girişinizi gerçekleştiriniz.
  • Everyone yani bunun Türkçesi ‘’Herkes’’ anlamına gelmektedir. Herkes olarak görünen ilgili ayarı ‘’İzin verip’’ ya da bu hususta değişim sağlayabilirsiniz. Ancak buradaki değişiklikler herkes için uygulanacaktır.

Ağdaki yazıcıyı kişi bazlı engelleyemiyorum konusunu ele aldığımız için kişi bazlı engelleme yapabilmeniz için ‘’Ekle’’ bölümünden var olan eklemelerinizi yaparak kişi bazlı engellemenizi bitirebilirsiniz. Aşağıdaki seçeneklerden tik işaretlerini kaldırmanız halinde yazıcınız paylaşıma açıkken o kişilerden tarafından kullanıma kapalı durumda olacaktır.

Verdiğimiz bu bilgiler ışığında en ufak bir sorun yaşamadan engelleme işlemlerinizi bitirmiş olacaksınız. Olur da sorun olur ise bu durumda bilgisayarınızı yeniden başlatarak işlem denemesinde bulunabilirsiniz. Eklemek ya da sormak istediğiniz yer olursa da bize bunu yorum kısmından ulaştırabilirsiniz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. İyi gezintiler dileriz.

Önceki İçerikBilgisayarda yazıcı adını değiştirme ve değiştiremiyorum
Sonraki İçerikYazıcı varsayılan olarak atanmıyor ve olmuyor
1991 doğumlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi okuyor, 2010 yılından itibaren Teknoloji ile yakından ilgilenmekte olup daha önce Telekom hizmetlerinde backoffice biriminde çalışmıştır. Yanı sıra teknik anlamda eğitim verme ve bu alanda yönetici olarak hizmetlerde bulunmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here