Kıymetli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Whatsapp güvende tutma ve güvenliğini koruma adımları hususunda neler yapmanız gerektiğine bakacağız.

Mesajlaşma denince aklımıza gelen ilk uygulama Whatsapp’tır. Uygulamanın milyarlarca kullanıcıya ulaşmasıyla birlikte güvenlik açıkları da sorgulanmaya başlanmıştır. Whatsapp hesaplarının çalınması zor olduğundan ötürü güvenliği o kadar önemsenmiyordu. Ancak bunun ön plana alınabilmesi için gerekli olan bilgileri ele alacağız. Whatsapp güvende tutma ve güvenliğini koruma yönündeki ayarları gözden geçireceğiz.

Whatspap uygulamanızın içerisinde yapmış olduğumu görüşmeler özel olduğundan ve numaralarla yapıldığından dolayı sızması halinde siz zor durumda kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için alacağınız önlem ve tedbirlerin neler olduğunu birlikte gözden geçirerek güvenliğinizi sağlayabileceksiniz.

Whatsapp güvende tutma ve güvenliğini koruma

Whatsapp güvende tutma ve güvenliğini koruma

Whatsapp güvende tutma adımlarını zaten kendisi sağlamaktadır. Uçtan uca şifreleme sistemi ile bu ayarları sizin adınıza kendisi sağlasa da bazen bizden kaynaklı güvenlik açıkları meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla böyle bir sıkıntıyla karşılaşılmaması için yapılması muhtemel ayarları birlikte gözden geçirerek önlemlerinizi alabileceksiniz.

İlk olarak sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi whatsapp uygulamanızın içerisinde de iki faktörlü kimlik doğrulaması bulunmaktadır. Bu özelliği direk aktif hale getirerek güvenliğinizi aktif hale getirebilirsiniz. Güvenlik sadece telefonunuza bulaşan zararlı yazılımlardan ötürü zaafa düşmemektedir. Ortamdayken başka birinin telefonunuzu alıp kolayca karıştırmasının da önüne geçmelisiniz.

Dolayısıyla telefonunuzun tuş kilidini aktif duruma getirerek parmak izi okutmayı etkinleştirmeniz de fayda bulunmaktadır. Telefonunuzu tanımadığınız ortamlarda masada bırakmamaya özen göstermenizde yarar bulunmaktadır. Bildirimlerin ana ekrana gelmesini engelleyin. Bildirim ayarlarından bu işlemi sağlayabilirsiniz.

Whatsapp güvenliği koruma

Whatsapp güvenliği koruma ayarları için yukarıdaki verilen yeterli gelmez ise ekran kilidini aktif duruma getirebilirsiniz. Bunun için ise Ayarlar bölümüne giriş gerçekleştirerek oradan da ‘’Hesap’’ bölümüne dokunun gelen sayfada ‘’Gizlilik’’ ve son adımda ise ‘’Ekran kilidi’’ alanına gelip aktif duruma getirmesini sağlayabilirsiniz.

Whatsapp için alacağınız güvenlik adımlarından bahsetmiş bulunuyoruz. Sizin ekstra eklemek istediğiniz bir yer olur ise bize bunu yorum alanından paylaşabilirsiniz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz