Paylaş

Kıymetli arkadaşlar, yayınladığımız bu yazımızda ZOOM titreşimi kapatma kapatamıyorum diyorsanız eğer yapacağımız işlem ayarları ile birlikte sorunu gidereceğiz.

Uzaktan eğitimlerin verilen ZOOM uygulamasının kullanıcı kitlesi sürekli artış göstermektedir. Şimdilerde 200 Milyon kullanıcıya ulaşan ZOOM hesabından gelen titreşimlerden rahatsız olmuş olabilirsiniz. Bunu iptal etmek veyahut kapatmak sizin elinizde olan bir işlemdir. ZOOM titreşimi kapatma kapatamıyorum diyen kullanıcılarımız için ayarları nereden sağlanacağını inceleyeceğiz.

  • Yapacağımız işlem ayarları ile beraber artık uygulama içerisinde var olan titreşim özelliğini kapalı duruma getirmiş olacaksınız.
  • Böylelikle ZOOM uygulaması titremesin diyorsanız bunun önüne geçeceksiniz.

ZOOM titreşimi kapatma kapatamıyorum

zoom titreşimi kapatma

ZOOM titremesin istiyorsanız bunun için uygulamanızın içerisinden ayarı kapalı konuma getirmelisiniz. İlgili ayarlarınızı kapalı duruma getirebilmeniz için öncelikle uygulamanıza giriş gerçekleştirin.

Daha sonrasında ise alt tarafta bulunan ‘’Settings’’ yani ‘’Ayarlar’’ alanına giriş gerçekleştirin. Buraya girişinizi sağladığınızda ise size sunulan seçeneklerin içerisinde ‘’Chat’’ bölümüne giriş yapın. Sayfayı az bir şey aşağıya doğru kaydırdığınızda ‘’In-App vibrate’’ yani ‘’Uygulama içi titreşim’’ ayarını kapalı duruma getirilmesi gerekiyor.

Şayet uygulama sizde titreşim yapıyorsa bu kısım açıktır. Sola doğru almanız ile birlikte kapalı duruma getirmiş olacaksınız. Titreme bu ayarlar sonucunda da devam ediyorsa telefonunuzun titreşim özelliklerine girerek bu ayarı kapalı duruma getirin. Lakin tüm işlemlerinize rağmen titreme kapanmıyorsa nedenine birlikte bakacağız.

ZOOM titreşimi kapatamıyorum

ZOOM titreşimi kapatma kapatamıyorum

ZOOM titreşimi kapatamıyorum problemi için yukarıdaki işlemleri devreye alıyor olmanıza rağmen bu bağlamda yine de titreşim devam ediyorsa farklı bir problem var demektir. Bunun için uygulamanızı kaldırıp yeniden yükleme sağlayın.

Titreşimi kapalı duruma getirdiğinizde anlık internet bağlantınız gitmiş olabilir. Dolayısıyla bağlantılarınızı kontrol ederek deneme gerçekleştirin. Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri farklı bir telefondan kendi hesabınıza girerek deneme yapın. Onda da aynı problem yaşanıyorsa sorun ZOOM uygulamasının kendi sunucularıyla alakalıdır. Bu alanda sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır.

ZOOM uygulamasında yaşanan sorunları web sitemizde tek tek ele almaktadır. Ele aldığımız konular ise tamamen sizden gelen bilgiler üzerinedir. Titreşim ayarların kapalı duruma getirmenizi de konu aldık. Eklemek ya da sormak istediklerinizi bize yorumdan bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here