Paylaş

Değerli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda ZOOM öğrenci mikrofonunu kapatma ve sessize alma ayarlarını nasıl işleme koyacağınızı ayrıntılı şekilde paylaşacağız.

Günümüz şartlarında tüm dünya COVİD-19 virüsüyle mücadeleye devam etmektedir. Henüz daha aşısı bulunamadığından ötürü eğitimler uzaktan verilmektedir. ZOOM uygulamasının kullanıcı kapasitesi sürekli artarken bu alanda merak edilen konuların da arttığını söylemek mümkündür. ZOOM öğrenci mikrofonunu kapatma ve sessize alma işlemini nasıl sağlayacağınıza bakacağız.

Bir çok öğretmen canlı derse başladıktan sonra öğrencilerin mikrofonlarının açık olmasından ötürü rahatsızlığını dile getirmektedir. Dolayısıyla toplantıya katılan öğrencilerin mikrofonlarını açamaması ve ses yapmalarının önüne geçilebilmesi için ilgili araştırmaları tamamlamış bulunuyoruz.

ZOOM öğrenci mikrofonunu kapatma ve sessize alma

ZOOM öğrenci mikrofonunu kapatma ve sessize alma

ZOOM öğrenci mikrofonunu kapatma ayarlarını devreye alabilmek için öncelikle canlı dersin olduğu ekrana gelin. Eminim siz de uygulamanın İngilizce olmasından ötürü çok zorlanıyorsunuzdur. Ancak biz vereceğimiz bilgileri hem İngilizce hem de Türkçe olarak bildireceğiz. Canlı dersi oluşturduğunuz esnada ekranda bar olan ‘’Meeting options’’ yani ‘’Toplantı seçenekleri’’ alanına tıklayıp oradan da ‘’ Mute partipicans upon entry’’ butonuna dokunun. Bu yazının Türkçesi ise ‘’ Partipicans’ı girişte sessize al’’ dır.

Öğrencilerin toplantıya girdikten sonra mikrofonları açıp müdahale de bulunamıyor olmanız oldukça can sıkıcı bir durumdur. Canlı derse başladığınızda alt tarafta bulunan ‘’ manage partipicants to unmute themselves’’ yani ‘’ katılımcıları kendi seslerini açmak için yönetin’’ seçeneğinin başındaki tik işaretini kaldırabilirsiniz.

Yapacağınız bu ayar ile birlikte öğrencileriniz artık istese de mikrofon ayarlarını aktif duruma getiremeyecektir. Şayet siz bu işlemleri yapıyor olmanıza rağmen öğrenci seslerini engelleyemiyorsanız bu durumda uygulamanın güncelleme adımlarını sağlamanı gereklidir.

ZOOM öğrenci sessize alma

ZOOM öğrenci sessize alma ayarlarını yukarıda bahsettiğimiz şekilde işleme koyabilirsiniz. Belirtilen ayarları devreye alıyor olmanıza karşın sorun devam ederse güncellemelerinizi sağlayın. Güncellemeler ile birlikte de problem devam ediyorsa bu durumda uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyin. Tarayıcınızdan giriş yapıyorsanız farklı bir tarayıcı üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

Ayarları bu şekilde işleme alıyor olmanıza karşın hala daha sorun devam ediyor ise bu durumu bize yorum alanından ulaştırabilirsiniz. Çünkü ilk yaptığınız ayarla birlikte problem çözümlenmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here