Paylaş

Merhaba arkadaşlar, yayınladığımız bu yazımızda ZOOM mesaj gönderme yollama işlemlerini hangi alandan sağlayacağınızı geniş kapsamlı şekilde anlatacağız.

Üniversiteli arkadaşlarımızın kullanmış olduğu ZOOM uygulaması gün geçtikçe daha popüler hale gelmektedir. Uygulama içindeki bir çok ayardan daha öncesinde hazırladığımız yazılarda size bahsetmiştik. Bu yazımızda ise ZOOM mesaj gönderme yollama ayarını hangi alandan sağlayacağınızı tek tek konu aldık.

  • Belirttiğimiz işlemleri harfiyen işleme koymanız durumunda artık ZOOM uygulamanızdaki ID bilgisini istediğiniz arkadaşınıza ya da öğrencinize mesaj olarak gönderebileceksiniz.
  • Ayarların nasıl yapıldığı konusunda sabırsızlandığınızın farkındayız. O yüzden konuyu daha fazla uzatmadan işlemlerinizi nasıl yapacağınızı kaleme aldık.

ZOOM mesaj gönderme yollama

zoom mesaj atma

ZOOM mesaj atma ayarı için öncelikle uygulamanızın içerisine girmelisiniz. Daha sonrasında uygulama içindeyken nereye giriş yapmanız gerektiğini adım adım sıralayacağız.

  • ZOOM uygulamanızı açtıktan sonra alt satırda bulunan ‘’Meetings’’ alanına giriş yapın.
  • Buraya girişinizi yaptığınızda ise ‘’Personel kimliğinizi’’ göreceksiniz.
  • Onun altında bulunan ‘’Send ınvitation’’ alanına tıklayın.
  • Size sunulan seçenekler içerisinde ‘’Send message’’ yazısının üzerine dokunun.
  • Ardından siz mesaj alanına yönlendirileceksiniz.
  • Kimlere bu ZOOM mesajınızı göndermek istiyorsanız tek tek seçerek gönderim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Mesaj gönder alanına tıkladığınızda mesaj bölümünüze göndermiyorsa eğer nedenleri aşağıda yer almaktadır.

ZOOM mesaj gitmiyor

ZOOM mesaj gonderme yollama

ZOOM mesaj gitmiyor sorunu için yukarıdaki işlemlerinizi yapıyor olmanıza rağmen ilgili alana erişim yapılmıyor ise bu internet bağlantınızın yavaşlığından kaynaklanmaktadır. Yavaşlık için bağlantılarınızı kontrol edin. Modeminizi kapatıp açın olmaz ise mobilden bağlantı kurarak bu denemeyi sağlayın.

İnternet bağlantınızda herhangi bir sorun görünmüyor yaşanan problem uygulama ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız uygulamanızı kaldırıp yeniden yükleyin. Uygulama yeniden yüklendikten sonra probleminiz yine devam ederse arka planda çalışan uygulamalarınızı kapatıp deneme yapın.

Yukarıdaki işlemlerin devreye girmesi ile birlikte artık toplantı ID bilgilerinizi mesaj olarak direk gönderimini yapabilirsiniz. Onlarda sizin ID’nize uygulamaya giriş yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz. ZOOM uygulaması hakkında merak ettiğiniz farklı konular bulunuyorsa bunları bize yorum alanından ulaştırın. Sizden edindiğimiz bilgiler ışığında yazılarımızı hazırlamaya devam edeceğiz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. İyi gezintiler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here