Paylaş

Kıymetli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda ZOOM konuşma geçmişini temizle ve silme ayarlarınızı hangi alandan sağlayacağınızı detaylandırdık.

ZOOM uygulaması artık uzaktan eğitimlerin verildiği ve herkes tarafından bilinen uygulamalardan birisi haline gelmiştir. Uygulamanın bilgisayar, tablet ve telefonlara ücretsiz bir şekilde indirilebileceğinizi de bilmenizi isteriz. ZOOM konuşma geçmişini temizle ve silme işlemlerini bilmeyen kullanıcılar için ayarları nereden sağlayacağınızı konu aldık.

Aslında uygulamanın İngilizce bir uygulama olmasından ötürü bir çok kullanıcı bu durumdan muzdarip durumdadır. Biz ise size istediğiniz işlemleri gerek İngilizce olarak gerekse de bunların Türkçe bilgileri üzerinden işlem sağlamaktayız.

ZOOM konuşma geçmişini temizle ve silme

ZOOM konuşma geçmişini temizle ve silme

ZOOM konuşma geçmişini temizle istemenizin ana nedeni Chat alanında yapılan mesajlaşmalardan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Özel mesajların ve Chat alanında yazıların tamamının silinebilmesi için nereye giriş yapmanız gerektiğini ve hangi butona tıklamanız gerektiğini belirteceğiz.

İşlem için sohbet yani Chat alanına girişinizi gerçekleştirin. Bu alana girişinizi yaptığınızda ise gelen ekranın üst tarafında bulunan ‘’ Clear chat history’’ yani konuşma geçmişini temizle butonuna tıklayın. Yapacağınız işlemlerle birlikte artık konuşma geçmişinizin komple temizlendiğini sizlerde göreceksiniz.

Bazı kullanıcılar bu alanın kendilerinde olmadıklarını ya da bu işlemleri yapıyor olmasına rağmen hata ile karşılaştıklarını dile getirmektedir. Bununla alakalı da kısa bir araştırma yaparak nelere yapabileceğiniz konusunda aşağıda sizleri bilgilendirdik.

ZOOM konuşma geçmişini silme

ZOOM konuşma geçmişini silme işlemleriniz için yapmanız gereken müdahaleleri bizler sizinle paylaşmış bulunuyoruz. Ancak siz işlem yapıyor olmanıza karşın ayarlar devreye girmiyor ise bağlantılarınızı gözden geçirmelisiniz. O esnada internet gitti ise eğer bundan ötürü sorun yaşıyor olabilirsiniz. İncelemelerinizi bu alanda sağladıktan sonra yine hata almaya devam ederseniz bize bu durumu yorumdan ulaştırmanız yeterlidir. Hangi cihazdan bağlanıyorsanız o cihazdan uygulamadan çıkıp tekrar girerek deneme sağlayın.

En son ise uygulamanızı telefonunuzdan silip tekrar yükleyerek deneme yapabilirsiniz. ZOOM için almış olduğunuz bu hatanın bir diğer nedeni ise cihazınıza gelmiş olan güncelleme ile alakalı olabilir. Güncellemeleriniz varsa bu güncellemeleri devreye alarak tekrar işlem sağlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here