Paylaş

Değerli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda ZOOM invalid meeting id, please check and try again sorunu ile karşılaşıyorsanız eğer çözüm için doğru yerdesiniz.

Zoom uygulamasının milyonlarca kişi tarafından indirilmesini en büyük etkenlerden bir tanesi de tartışmasız olarak COVİD-19 salgınıdır. Öğretmenlerin öğrencileri için indirmiş oldukları bu uygulama da toplantılarınızı sağlayabiliyorsunuz. Kullanım fazlalaştıkça alınan hata da artmaktadır. ZOOM uygulamasında başlıktaki uyarı ile karşılaşıyorsanız eğer çözüme yönelik aşamaları beraber gözden geçireceğiz.

Uyarının hemen anında Türkçesine bakmanız gereklidir. ‘’Yakınlaştır Geçersiz toplantı kimliği, lütfen kontrol edin ve tekrar deneyin’’ demektedir. Yani sizin girdiğiniz ID bağlantısının yanlış olduğunu söylemektedir. Ancak bir çok kullanıcı da girdikleri ID bağlantılarında herhangi bir hata olmamasına rağmen bu uyarıyı aldıklarını söylüyorlar.

ZOOM invalid meeting id please check and try again

ZOOM invalid meeting id please check and try again

ZOOM invalid meeting id sorununun nedeni geçersiz toplantı kimliği uyarısından geçmektedir. Hal böyle olunca da bunun önüne geçmek sizin elinizde olmaktadır. Eba ile birleştirilen ZOOM uygulamasına giriş işlemlerinin iki katına çıktığını söylemek mümkündür.

Öğretmenin tarafınıza vermiş olduğu ID bilgisinin doğru giriliyor olmasına rağmen siz bilgisayarınızda bu işlemi sağlayamıyorsanız bu durumda tarayıcı değişikliğine gidebilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamalarınız varsa onları kapatarak ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak deneme yapabilirsiniz. Baktınız ki sorun giderilmiyor bu durumda farklı bir cihazdan derse giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

İlgili adımları işleme koyduğunuzda probleminizin çözüme kavuşmuş olması gerekiyor. Şayet alınan hata telefonunuzda meydana geliyorsa eğer telefonunuzdan uygulamanın güncel tutulabilmesi için uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyerek tekrar giriş sağlamanız gerekiyor. Bunları yaptığınızda telefonunuzu da bir kere kapatıp açarak ZOOM uygulamasına giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

ZOOM please check and try again

ZOOM please check and try again uyarısında ise kontrol etmenizi ve tekrar denemenizi dile getirmektedir. Girilen hatalı girişten ötürü sorun yaşandığı için toplantıyı sağlayan hoca ile görüşme sağlayarak ID bağlantısının değişip değişmediğini gönderdiği ID sorun olabileceğini söyleyebilirsiniz.

Karşı tarafın size yanlış ID göndermesinden ötürü de sorun yaşıyor olabilirsiniz. O yüzden tüm ihtimalleri düşünerek hareket etmenizde yarar bulunuyor. Bu tarz sorunlar yoğunluktan kaynaklı da yaşanabilmektedir. Bugün yaşıyorsanız yarın yaşamayabilirsiniz. Dolayısıyla giriş yapılamadığı anlarda dersin kaçmaması adına farklı cihazlardan bağlantı da kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here