Paylaş

Merhaba arkadaşlar, hazırlamış olduğumuz bu yazımızda ZOOM ekran çizilmesin ve ekran çizme engelleme ayarlarını hangi alandan sağlayacağınıza bakacağız.

Uzaktan eğitimlerin verilmiş olduğu ZOOM uygulamasında öğretmenlerin son dönemlerde araştırmaya girmiş oldukları bir konu bulunmaktadır. ZOOM ekran çizilmesin ve ekran çizme engelleme ayarları konusunda bir çok araştırma yapıldığını fark ettik. Böyle bir ayarı uygulamada nereden yapacağınıza beraber göz gezdireceğiz.

Öğrencilerinizin ekran çizmesinin önüne geçmek istiyorsanız doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Aslında uygulama öğretmenlere oldukça önem vermektedir. Dolayısıyla bir çok ayarı da öğretmenlere aktif etmiş durumadır. Dilerseniz eğer araştırma yapmış olduğunuz konu için hangi yolları takip etmeniz gerektiğini inceleyelim.

ZOOM ekran çizilmesin ve ekran çizme engelleme

ZOOM ekran çizilmesin ve ekran çizme engelleme

ZOOM ekran çizilmesin istiyorsanız canlı ders sırasında ya da öncesinde yapmanız gereken bazı ayarlar bulunmaktadır. Öğrencilerin ekranı çizmesinin önüne geçebilmeniz için ilk olarak share screen yani ekranı paylaştığınızda üst tarafta bir menü karşınıza gelecektir. Gelen menünün üzerine dokunarak orada bulunan ‘’More’’ yani ‘’Daha seçeneğine tıklayın.

Karşınıza gelen ekranda ‘’disable partipicans annotation’’ yani ‘’ partipicans notunu devre dışı bırak’’ butonuna bir kere dokunmanız gereklidir. Beraberinde açılan sayfanın 4. Seçeneğinde bulunan özellik ‘’Disable’’ değil ‘’Allow’’ olarak görünüyorsa herhangi bir işlem sağlamayın. Ancak ‘’Allow’’ olarak görünmüyorsa bu seçeneği işaretleyip işlemi bitirebilirsiniz.

Sağlayacağınız bu ayar sonucunda öğrencileriniz artık ekranın çizimini sağlayamayacaktır. Lakin bu ayarları yapıyor olmanıza karşın yine de ekranı çizebiliyorsa muhtemelen ayarı yapmış olduğunuz esnada internet bağlantınız kesilmiş ya da anlık bir problem yaşamış olabilirsiniz. Bağlantılarla alakalı bir problem olmadığını düşünüyorsanız aşağıdaki adımları işleme koyabilirsiniz.

ZOOM ekran çizme engelleme

ZOOM ekran çizme engelleme ayarı için yukarıdaki adımları yapıyor olmanızla birlikte sorun giderilmesi gerekiyor. Ancak devam ediyorsa bunun için uygulamanızı kaldırıp yeniden yükleyerek deneme sağlayabilirsiniz.

Bu da sorunun giderilmesine yetmiyor ise uygulamaya ya da telefonunuza gelen güncelleme varsa bunu kontrol ederek bu güncellemeleri işleme koymanızda yarar bulunuyor. ZOOM hakkında merak ettiğiniz ya da karşılaştığınız diğer sorunları bize yorum kısmından ulaştırabilirsiniz. İyi gezintiler ve sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here