Paylaş

Windows bu diske yüklenemez hatası veriyor. Aldığınız hatanın çözümüne dair tüm detayları yayınladığımız haberimizde bulabilirsiniz.

Bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi kurmak istediğinizde bir çok hata ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sıklıkla alınan hatalardan bir tanesi ise ‘’Windows bu diske yüklenemez, seçilen disk gpt bölümü stilinde’’ uyarısı alınmaktadır. Alınan uyarı sonrasında nasıl bir işlem sağlanacağı ise bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafından merak edilmektedir. Bazı sistem alanlarında GPT sadece 64 bit windows 8 ile windows 7 alanlarında destek gösterebilmektedir. Cihazınız UEFI destek vermediği andan itibaren tüm kısımları silip yeniden yükleme işlem aşamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Tabi işlemler için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Biz bu yöntemler içerisinde en basit olanı sizlere anlatmaya çalışacağız. Yapacağınız kontrollerle birlikte ‘’ ’Windows bu diske yüklenemez, seçilen disk gpt bölümü stilinde’’ hatası da bu alanda kalkmış olacaktır. Yükleme işlemleri sırasında karşılaşılan sorun giderilmezse bunun için farklı yöntemlerin de çözümünü yine yazımız içerisinde bulabilmek mümkündür. Şimdi ayarlara başlayalım.

Windows bu diske yüklenemez hatası veriyor

Windows diske yüklenmiyor, windows diske yüklenemez hatası, windows disk gpt bölümü stilinde, windows gpt hatası veriyor, windows gpt sisteminde ne demek, windows kurulum hatası, windows kurulum sorunu. Windows kurulumu sağladığınız sırada bu diske yüklenemez, seçilen disk gpt bölümü stilinde hatasının önüne geçilebilmek için sizin adınıza ilgili aşamaların kontrollerini sağlamış bulunuyoruz.

Windows disk gpt bölümü stilinde

Üst alanda da sizlere belirttiğimiz üzere bazı UEFI sistemleri üzerinde GPT alanı sadece windows 7 ve windows 8 işletim sistemleri için 64 Bit olacak şekilde destek sağlamaktadır. Bu destekte hata alınması halinde yeniden ayarların gözden geçirilerek kurulumun tekrarlanması gereklidir.

Windows bu diske yüklenemez hatası veriyor, windows diske yüklenmiyor, windows kurulum hatası, windows diske yüklenemez, windows gpt bölümü stilinde, disk gpt bölümü stilinde

  • Ayarların gözden geçirilmesi sonrasında var olan bilgisayarınızı Windows DVD kullanımını gerçekleştirerek açmanız gerekiyor.
  • Bu şekilde açılan bilgisayarda karşınıza gelen ekranda ‘’Şimdi yükle’’ kısmına tıklıyoruz.
  • Ardından karşınıza kurulum ekranı gelecektir. Ekranda bulunan ‘’Gelişmiş’’ alanına tıklıyoruz.
  • Devamında ‘’Sürücü seçeneklerine’’ tıkladıktan sonra biçimlendirmek istediğimiz alanı seçiyoruz. Beraberinde ‘’Biçimlendir’’ dedikten sonra tüm bili bağlantıları silinecektir.
  • Ardından bölümü seçerek yeni bir bölüm oluşturduktan sonra yükleme işlemlerinizin devamını sağlatıyorsunuz.

Yaptığımız işlemler sonrasında Buraya tıklayıp GPARTED ISO dosyasını indirip CD’ye yazdırdıktan sonra bu CD ile bilgisayarınızı açıyoruz. Daha sonrasında GPARTED alanında bulunan tüm bölümlerin silinmesini sağlıyoruz. Ekranda bulunan ‘’Device’’ yazısının altında Create Partition Table bölümünü seçiyoruz. Yapılan işlem sonrasında yeni bir bölüm alanı oluşacaktır.

NTFS bölüm dedikten sonra Windows kurulum ayarlarını yeniden başlatmaya devam edebilirsiniz. Yapılan ayarlarla birlikte Windows bu diske yüklenemez hatası veriyor sorunu da çözüme kavuşmuş olacaktır. Sormak istediğiniz takıldığınız bir yer olursa yorumda belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here