Merhaba arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Windows 11 program kaldırma silme ayarları noktasında sizi bilgilendireceğiz.

İşletim sistemi kullanımı kişiden kişiye göre farklılık göstermiş olsa da gelişen teknolojiye ayak uydurmak istiyorsanız eğer gelen yenilikleri sağlamanız gereklidir. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızı Windows 11 işletim sistemine geçirme işlemleri ile birlikte bazı sorular da gelmektedir. Windows 11 program kaldırma silme aşamaları hususunda sizi bilgilendireceğiz.

  • Windows 11 işletim sistemi bilgisayarınızın performansı ya da yükleme sağladığınız bir uygulamadan ötürü rahatsızlık duyuyorsanız bu durumda uygulama kaldırma yöntemine gitmelisiniz.
  • Yeni bir işletim sistemi oluşundan dolayı ayarların nereden yapıldığı konusunda bir bilgiye sahip olamayabilirsiniz.

Windows 11 program kaldırma silme

Windows 11
  1. Windows 11 program kaldırma

Program kaldırma aşamaları hususunda farklı yöntemlerin olduğunu söyleyebiliriz. Hangi ayarın nasıl yapıldığı noktasında detayları kapsamlı şekilde ileterek sorunun bu hususta giderilmesine öncülük yapacağız.

Programın kaldırılabilmesi için ilk olarak ‘’Ayalar’’ üzerinden ilerlememizi sağlayacağız. Ayarlar alanına geldiğinizde sol bölmede yer alan ‘’Uygulamalar’’ kısmına dokununuz. İlgili alana geldiğinizde ise burada bilgisayarınıza yüklemiş olduğunu program veya uygulamaların tamamını görmüş olacaksınız.

Bilgisayarınızda durmasını istemediğiniz uygulamayı bularak üzerine gelip üç noktalı bölmeye dokununuz. ‘’Değiştir ve kaldır’’ adı altında iki adet seçenek belirecektir. Kaldır demeniz durumunda uygulamayı yani programı bilgisayarınızdan kaldırmış olacaksınız. Bunun dışında denetim masası alanına tıklayıp oradan da işlem sağlayabilirsiniz. Denetim masası, program ve özellikler bölümüne girerek kaldırmak istediğiniz programı görüp üzerine gelip kaldırma işlemlerini bitirebilirsiniz.

  • Windows 11 program silme

Bahsedilen ayarları yukarıdaki şekilde gerçekleştiriyor olmanıza rağmen hala daha devam ediyorsa bir diğer yöntemi deneyebilirsiniz. Arama çubuğunun üzerine gelerek kaldırmak istediğiniz programın ismini yazın. Ve ardından uygulamanın üzerine sağ tıklayıp ‘’Kaldır’’ diyerek programını kaldırabilirsiniz.

Yaptığınız ayarlar netice vermiyor ve program kaldırılmıyor ise bu durumda diğer yönteme başvurabilirsiniz. Windows + R tuşuna basıp ‘’Çalıştır’’ diyerek gelen ekrana ‘’appwiz.cpl’’ yazıp tamam diyelim. Son olarak programı görüp kaldır diyerek işlemi bitirelim. Ayarlar bu şekilde sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Sizin eklemek istediğiniz bir yer olursa bize bunu yorumdan dile getirebilirsiniz.

Windows 11 program kaldırma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz