Değerli arkadaşlar, hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Windows 11 otomatik kapatma ve kapanmıyor konusuna değinerek sizleri aydınlatacağız.

Bilgisayarlarda kullanım gerçekleştirdiğimiz verilere dayalı olacak şekilde kullanım tamamen bize bağlı olarak ilerlemektedir. Dolayısıyla bilgisayarlarda da bu işlem aynen bu şekilde devam etmektedir. Telefonlarımıza gelen güncellemeler bilgisayarlarımıza ise yeni işletim sistemi olarak çıkmaktadır. Windows 11 otomatik kapatma ve kapanmıyor şeklinde araştırmaların sıklaştığını tespit etmemizden ötürü bu bağlamda sizlere yardımcı olacağız.

  • Yeni bir işletim sistemi olmasından ötürü bilgisayarınızın gereksinimlerinin bu işletim sistemini karşılayıp karşılamadığını zaten bilgisayarınız size söylemektedir.
  • Ayarlar bölmesine gelip güncelleştirmeler alanına girdiğinizde yükseltme ayarı orada karşınıza çıkmaktadır.
  • Yükseltmek istiyorsanız tercihinize bağlı olacak şekilde ayarlama gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 11 otomatik kapatma ve kapanmıyor

Windows 11 otomatik kapatma
  1. Windows 11 otomatik kapatma nasıl yapılır?

Tüm işletim sistemlerinin kendine has çalışma yöntemi olduğundan dolayı yeni geçiş yaptığınız bir sisteme hemen alışabilmeniz ise o kadar çok kolay olmayabilir. Durum mesele böyle iken ayarlarınız noktasında sizleri bilgilendireceğimiz yazımızı hazırladık. Bilgisayarınıza inmesi gereken bir dosya var ya da başka bir nedenden ötürü bilgisayarınızın başında olmamanıza rağmen açık kalması gerekiyor ise kapanmadan ve ayarları bozmadan da otomatik kapanmayı işleme koyabileceğiniz yöntem bulunmaktadır.

Bilgisayarınızda beklediğiniz işlemin bitmesi sonrasında otomatik olarak kapanmasını istiyorsanız eğer ilgili ayarın nereden yapılacağı konusunda sizi bilgilendireceğiz. Bunun için ise öyle çok fazla bir bilgiye sahip olmanıza gerek bulunmamaktadır. Küçük bir kodlama girerek işlemlerinizi bitirebileceğinizi söylemek mümkündür.

Bilgisayarınızın otomatik kapatma işlemleriniz için dos komutu olarak kullanacağınız bir kalıbı ayarlamanız gerekmektedir. İlgili ayarlamalar için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Windows tuşu ile beraber ‘’R’’ harfine birlikte basmanız gerekmektedir.
  • Ardından karşınıza ‘’Çalıştır’’ penceresinin geldiğini göreceksiniz.
  • Çalıştır penceresine ‘’Cmd.exe’’ yazıp enter tuşuna basarak devam etmeniz gerekmektedir.
  • Windows 11 otomatik kapanmıyor

Yukarıdaki alana kadar geldikten sonra gelen dos pencere ekranına ‘’ SHUTDOWN –S –T 3600’’ yazıp enter’a tıklayınız. Orada belirtilen rakam saniye cinsinden bir rakamdır. Dolayısıyla siz kaç saniye sonra bilgisayarınız otomatik kapansın istiyorsanız o saniyeyi girip işlemleri bitirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz