Değerli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Windows 11 mikrofon çalışmıyor bozuk diyenler için gerekenleri paylaşacağız.

Gün içerisinde kullanmakta olduğumuz bilgisayarlar sürekli olarak arıza verebilmekte ya da yavaşlamaktadır. Dolayısıyla ya güncelleme ya da SSD takılarak sorunlar giderilebilmektedir. Eskiyen bilgisayarlar yerine ise yenileri alınmaktadır. Durum böyle olunca da kullanımlara bağlı yeni sistemler geliştirilmektedir. Windows 11 mikrofon çalışmıyor bozuk diyenler için gerekenleri ele alacağız.

  • Son zamanlarda Windows 11 işletim sistemine geçişler çoğalmaya başlanmıştır.
  • Bunun ana nedeni gelişen teknolojiye ayak uydurulmasıdır. Yeni satılan bilgisayarlar da siz istemediğiniz sürece Windows 11 tanım işletim sistemi tanımlı olarak gelmektedir.

Windows 11 mikrofon çalışmıyor bozuk

Windows 11 mikrofon
  1. Windows 11 mikrofon çalışmıyor neden?

Öncelikle mikrofonunuzun çalışmama nedenleri arasında hemen işletim sistemine yormamanız gereklidir. Çünkü cihazınızın çalışmama nedenlerinin belli sebepleri bulunabilir. Bunlardan bazıları ise şu şekledir. Mikrofon kapalı olabilir. Windows 11 bilgisayarınızın ses girişi kapalı olmasından kaynaklanabilir. Windows üzerinden yani işletim sisteminizden yanlış mikrofon seçilmiş olabilir. Mikrofonunuz bağlı olmayabilir veya bilgisayar kasasına gevşek takılmış olabilir. Aygıt sürücüleriyle alakalı olabilir.

Belirttiğimiz tüm bu ihtimalleri ilk olarak gözden geçirmenizi tavsiye diyoruz. Şayet bunları kontrol ettiğinizde de hala daha sorun devam ediyorsa bu durumda farklı bir nedenden ötürü sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Bunların dışında fiziki olarak sorun yaşıyor olabilirsiniz. Kulaklığınızdaki sesin tarafınızdan kesilmediğinden ya da kısılmadığından emin olunuz. Çoğu kulakların düğmeleri bulunmaktadır. Bu düğmelerden birine basılı tutmanız durumunda sorun yaşayabilirsiniz. Haricinde Windows görev çubuğunda yer alan bölmeye tıklayıp ses ayarları seçerek buradan da ayarlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Windows 11 mikrofon bozuk

Mikrofon ayarlarınızı gözden geçirdiğiniz hala daha çalışmıyor ise bunun farklı nedenleri bulunabilmektedir. Dolayısıyla kontroller için bilgisayarınız simgesine tıklayıp buradan da ‘’Aygıt yöneticisi’’ alanına erişim sağlayınız. Gelen ekranda ses giriş ve çıkışları genişletiniz. Burada mikrofona dair girişler listelenmektedir. Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için buradan ilerleme yapabilirsiniz.

Cihazı kaldır dedikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Sağlayacağınız işlem ayarı neticesinde mikrofonda ki sorununuzun giderilmiş olduğunu göreceksiniz. Şayet yaptığınız ayarlar netice vermez ise farklı bir mikrofon takarak deneme sağlamanızda fayda bulunmaktadır. Onda sorun yok diğerinde sorun varsa bu durumda mikrofon ile alakalı sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Windows 11 mikrofon çalışmıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz