Paylaş

Windows 10 metinler ve simgeler bulanık çıkıyor. Simgeler net değil ise bilgisayarınızın görüntü ayarlarını nasıl gözden geçireceğinize birlikte bakacağız.

Kullanımını sağladığımız bilgisayarlarda bazen istemediğimiz anlarda çeşitli sorunlarla karşılaşabilmekteyiz. Artık windows 10 kullanıcıları istedikleri anda bilgisayarını sıfırlayabilmektedir. Ama yaşamış olduğunuz her problemde bilgisayarın sıfırlamasına gitmeniz elbette ki istenilen bir durum değildir. İşletim sisteminizde meydana gelen hataların tamamını yine yapacağınız işlemlerle birlikte gidebilmek mümkündür. Bilgisayarınızda herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen masaüstü ekranında bulunan uygulamalardaki simgeler ve metinler bulanık göstermeye başladıysa çözüme ilişkin bilgileri yazı içerisinde size sunumunu gerçekleştireceğiz. Simgelerde oluşan netlik sorununun ortadan kaldırabilmek için görüntü ayarlarını ziyaret etmeniz lazım. Ziyareti nereden yapacağımızı ise birlikte kontrol ederek sorunumuzu gidereceğiz.

Windows 10 metinler ve simgeler bulanık çıkıyor

Windows 10 simgeler net göstermiyor, windows 10 metinler net değil, windows 10 bilgisayarımda semboller net gelmiyor, bilgisayarımda simgeler bulanık çıkıyor, bilgisayarımda metinler neden bulanık çıkıyor. Bilgisayarımın masaüstü ekranında bulunan simgeler ve metinlerde oluşan bulanıklık sorunun ortadan kaldırabilmek adına yapılması gerekenlerin incelemesini sağlamış bulunuyoruz.

Windows 10 simgeler net değil

Görüntü ayarlarının içerisine giriş yapmamız gerektiği için ilk olarak bilgisayarımızın masaüstü ekranına gelip ardından boş bir alana sağ tık yapıyoruz. Bize sunulan seçeneklerin içerisinde ‘’Görüntü ayarları’’ bölmesinin içerisine girişimizi sağlıyoruz.

Windows 10 metinler ve simgeler bulanık çıkıyor, windows 10 metinler net değil, windows 10 simgeler net değil, windows 10 metinler bulanık, windows 10 simgeler bulanık, windows 10 bulanıklık sorunu

Açılan ekranda ‘’Ölçek ve düzen’’ adı altında bulunan ‘’Metin, uygulama ve diğer ögelerin boyutunu değiştir’’ bölümüne tıklıyoruz. Önerilen 125% ayarını devreye koymanız durumunda uygula diyerek tekrar simge ve metinlerin kontrollerini sağlayalım.

Tabi bu ayarı yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmamızda yarar var. Bilgisayar yeniden başlatıldığında yaptığımız işlemler devreye girecek ver sorun tam anlamıyla ortadan kalkmış olacaktır. Olurda probleminiz hala daha devam ederse bunu bize yorumdan iletebilirsiniz.

Windows 10 metinler ve simgeler bulanık çıkıyor, windows 10 metinler net değil, windows 10 simgeler net değil, windows 10 metinler bulanık, windows 10 simgeler bulanık, windows 10 bulanıklık sorunu

Bilgisayarda oluşan bu sorunun temelinde ise DPI ölçeklendirmesi adı altındaki özellikten kaynaklanmaktadır. Cihazlarında yüksek çözünürlük kullanmak isteyenlerde genel olarak metin ve simgelerde bulanıklıklar meydana gelebilmektedir. Yukarıdaki ayarlarla beraber bu sorun giderilmiş olması gerekiyor. Ama ayar işe yaramadığı taktirde yine belirttiğimiz gibi bunu bize iletin ki gerekli incelemeyi o doğrultuda işleme alacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here