Kıymetli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor ve başlat menüsü açılmıyor sorununun çözümü konu aldık.

Yapmış olduğunuz araştırma Windows 10 kullanıcılarının en sık karşılaştığı problemler arasında olan sorunlardan birisidir. Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor ve başlat menüsü açılmıyor sorununa dur diyebilmek adına yapılması gereken işlem aşamalarından bahsedeceğiz. Vereceğimiz bilgiler doğrultusunda sorununuzu kısa süre içerisinde giderebileceksiniz.

Aslında yaşanan sorun sonrasında tüm kullanıcılar ne yapacaklarını bilemedikleri için hemen sıfırlama yöntemine gitmek istemektedir. Fakat görev çubuğu açılmayan bir bilgisayarda bu işlemi sağlamakta mümkün değildir. Sadece bios ya da boot ekranından ilgili sıfırlamayı sağlayabilirsiniz. Lakin bizim vereceğimiz bilgiler ışığında artık böyle bir işleme de gerek kalmayacağını görmüş olacaksınız.

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor ve başlat menüsü açılmıyor

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor ve başlat menüsü açılmıyor

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu için birden fazla yöntemin olduğunu söylemek mümkündür. Bu yöntemler arasında gelen itibariyle ‘’Görev yöneticisine’’ girilmesini ve oradan da ‘’Dosya’’ kısmına tıklayıp gelen seçenekler arasında ‘’Yeni görevi çalıştır’’ butonuna tıklamanız tavsiye edilmektedir. Ve bir sonraki ekrana ise ‘’cmd’’ yazıp enter tuşuna dokununuz. Gelen komut ekranına sırası ile;

  • Komut 1: powershell
  • Komut 2: sfc /scannow
  • Komut 3: Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • Komut 4: Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode – Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest­.xml”}
  • Komut 5: Get-AppxPackage | % { Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppxManifest­.xml” -verbose }

Girilmesi ve ardından beklenilmesi istenilmektedir. Alt tarafta bulunan yüzdelik dilimin %100 olması ile birlikte bilgisayarınızın yeniden başlatılması ya da kapatılıp yeniden açılması istenilmektedir. Yaptığınız bu ayarlar sorunu çözmediyse üzülmenize gerek bulunmamaktadır. Çünkü vereceğimiz bir diğer yöntem doğrultusunda sorununuzu kısa süre içerisinde çözüme kavuşturacağınızı bilmenizi isteriz.

Windows 10 başlat menüsü açılmıyor

Windows 10 başlat menüsü açılmıyor sorunuyla alakalı olarak belirttiğimiz işlemleri yaptıktan sonra da sorun devam ediyorsa hiç üzülmeyiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlatamadığınızdan dolayı bu hatayı alıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Dolayısıyla bilgisayarın yeniden başlatılması gerekecektir. Lakin görev çubuğu çalışmadığından ötürü bu ayarı nereden ve nasıl yapacağınıza dair bir bilgiye sahip olamayabilirsiniz.

Biz de bu konuda sizi aydınlatacağız. Bilgisayarınızın klavyesinde bulunan ‘’Alt+F4’’ tuşlarına aynı anda basmanızla birlikte gelen seçenek ekranında ‘’Bilgisayarımı yeniden başlat’’ seçip ‘’Tamam’’ demeniz gerekmektedir. Verilen bu bilgiler doğrultusunda artık bilgisayarınız yeniden başlatılmış ve sorununuzu gidermiş olacaksınız. Sormak ya da eklemek istediğiniz bir yer olur ise bize bunu yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Önceki İçerikWindows 10 internet Explorer varsayılan tarayıcı yapma
Sonraki İçerikElden Ring sistem gereksinimleri pc kaldırır mı?
1991 doğumlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi okuyor, 2010 yılından itibaren Teknoloji ile yakından ilgilenmekte olup daha önce Telekom hizmetlerinde backoffice biriminde çalışmıştır. Yanı sıra teknik anlamda eğitim verme ve bu alanda yönetici olarak hizmetlerde bulunmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here