Merhaba arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Windows 10 disk bölme ve küçültme işlemlerinizle alakalı ayarlardan bahsedeceğiz.

Bilgisayarımızın içerisinde bulunan disk alanını yani C klasörünü parçalara bölmek veya bunun dışında ayırabilmek kafa karıştırıcı gibi görünmektedir. Dolayısıyla çoğu kullanıcı Windows 10 disk bölme ve küçültme ayarını başka kişilere yaptırmak istemektedir. Oysa bu işlemi siz çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Normal şartlarda zor gibi görünse de belirtilen ayarlarımız sonucunda çok rahat bir şekilde ilerleme yapabileceksiniz.
  • İlk önce sizden isteğimiz ise hiç sıkıntıya girmeden bunu yapabileceğinizi düşünmeniz olacaktır.

Windows 10 disk bölme ve küçültme

Windows 10 disk bölme

Windows 10 disk bölme işlemi için ilk olarak disk yönetimi alanına giriş işlemi gerçekleştirilmesi gereklidir. Disk yönetimi bölümüne giriş sağlanabilmesi için ise sağlanacak işlemler farklıdır. Yani farklı derken iki ayrı ya da daha farklı yöntemler bulunuyor. Biz her iki yöntem hakkında da sizi bilgilendireceğiz.

  • İlk olarak ‘’Bu bilgisayar’’ ya da ‘’Bilgisayarım’’ butonuna dokunup onun üzerinden ilerlemenizi sağlayabilirsiniz.
  • Daha sonrasında ise ilgili alanın üzerine sağ tıklayıp ‘’Yönet’’ diyerek disk yönetimi bölümüne gelebilirsiniz.
  • İkinci seçenek ise bilgisayarınızın ‘’Başlat’’ bölmesinin üzerine gelip sağ tıklayıp oradan ‘’Disk yönetimi’’ alanına giriş işlemi yapabilirsiniz.

Her iki yöntem de sizin ilgili bölümüne gelmenizi sağlayacaktır. Açılan ekranın alt bölümünde ‘’C’’ klasörü ya da ayırdıysanız eğer ‘’D’’ bölmesinin olduğunu göreceksiniz. D kısmının üzerine gelip ‘’Sağ’’ tıklayınız. Devamında ise açılan ekranda ‘Birim küçültme’’ seçeneğini göreceksiniz. Onun üzerine dokununuz. Küçülteceğiniz alan miktarını girerek ileri demeniz durumunda hemen sağ taraf alanına ‘’Ayrılmamış alan’’ adı altında bir seçenek geldiğini görebilirsiniz.

Windows 10 disk küçültme ayarlarına devam ederken gelen ekranda ayrılmamış alan bölümünün üzerine gelip sağ tıkladıktan sonra ‘’Yeni basit birim’’ seçeneğinin üstüne tıklıyoruz. Karşınıza yeni ekranlar gelecektir. Bu ekranlar üzerinden ilerlemenizi sağlarken hepsine ‘’İleri’’ diyerek işlemlerinize devam ediniz.

Ardından diskiniz küçültülmüş olacaktır. Yani buraya kadar takıldığınız yerler ya da sormak istediğiniz ekstra bilgiler olabilir. Lakin bahsettiğimiz ayarlar doğrultusunda herhangi bir sorun yaşamadan ilerlemenizi sağlayabileceksiniz. Olur da eklemek ya da sormak istediğiniz bir yer olur ise bize bunu yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Windows 10 disk küçültme
Windows 10
disk bölme
Windows 10 disk bölme ve küçültme
Önceki İçerikWindows 10 bölünmüş disk birleştirme
Sonraki İçerikMars Horizon sistem gereksinimleri pc kaldırır mı?
1991 doğumlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi okuyor, 2010 yılından itibaren Teknoloji ile yakından ilgilenmekte olup daha önce Telekom hizmetlerinde backoffice biriminde çalışmıştır. Yanı sıra teknik anlamda eğitim verme ve bu alanda yönetici olarak hizmetlerde bulunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz