Paylaş

Merhaba arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Windows 10 cortana görünmesin veya çıkmasın isteyenler için neler yapılması gerektiğini konu aldık.

Teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde artık bilmediklerinizi araştırarak öğrenebiliyorsunuz. Durum böyle olunca da ister istemez kullanmakta olduğumuz cihazlara ve içerisindeki işletim sistemleri de sürekli olarak kendini güncellemektedir. Windows 10 cortana görünmesin veya çıkmasın isteyenler için nelerin yapılması gerektiğini paylaşacağız.

Masa üstünün görev çubuğunda sabitlenmiş olan Cortana özelliği yeni gelen güncellemeler ile birlikte bütün cihazlara dahil edilmiş durumdadır. Fakat bilgisayarınızın masa üstü ekranında bu ibarenin görünmesini istemiyorsanız yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. Şimdi bizim sizin için hazırladığımız işlemlere gelin birlikte bakalım.

Windows 10 cortana görünmesin veya çıkmasın

Windows 10 cortana görünmesin

Windows 10 cortana görünmesin istiyorsanız masa üstünde bulunan görev çubuğundan birkaç işlem sağlamanız gerekiyor. Aslında çoğu Windows 10 kullanıcısı bu özelliğin henüz daha ne işe yaradığını bile bilmemektedir. Dolayısıyla lazım olan bir şey mi yoksa değil mi bu konuda askıda kalmaktadır.

Normalde özellik bir çok kişinin işini görebilen bir özelliktir. Henüz daha ülkemizde sunulmayan özelliğin ilerleyen zamanlarda ülkemizde de aktif bir şekilde kullanılacağını sizinle paylaşmakta yarar bulunmaktadır.

Cortananın özelliğini şu şekilde tarif edebiliriz. iPhone telefonlarınızdaki Siri özelliği ile Android telefonlardaki Google Asistan özelliği ile aynı görevi tutmaktadır. Özleliğin masa üstü ekranında görev çubuğunda bulunma nedeni de bundan kaynaklıdır. Siz bu özelliği kullanmayı düşünmüyorsanız o halde bilgisayarınızın görev çubuğunda da bulunmasını istemiyor olabilirsiniz. Bu sizin en tabi hakkınızdır. Şimdi görev çubuğundan bu özelliğin kaldırılabilmesi için nelerin gerekli olduğuna bakalım.

Windows 10 cortana çıkmasın

Windows 10 cortana görünmesin veya çıkmasın

Windows 10 cortana çıkmasın istiyorsanız eğer farenizi görev çubuğunun üzerinde boş bir alana getirin. Daha sonrasında sağ tıklayın. Gelen ekrandaki seçeneklerin arasında ‘’Cortana düğmesinde göster’’ butonu tikli bir şekilde yer alması gereklidir.

Bu tiki kaldırmanız durumunda artık Cortana görev çubuğunda görünmeyecektir. Siz tekrar geri getirmek istiyorsanız aynı yolu takip ederek geri getirebilirsiniz.

Şayet bu işlem sonrasında yine cortana gitmez ise bu durumda bilgisayarınızı yeniden başlatarak işlemlerinizi tekrar deneyin. Ayarların sırasında veya sonrasında bir problem ile karşılaşırsanız bizlere durumu yorum kısmından bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here