Kıymetli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Windows 10 bölünmüş disk birleştirme ayarları hususunda sizi bilgilendiriyor olacağız.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda ya da diğer işletim sistemli bilgisayarınızda da yöntemler aynı olsa da bazen bu yöntemler değişiklik gösterebilmektedir. Nitekim iki ayrılmış disklerin birleştirilmesi hususunda da böyle bir durum söz konusudur. Windows 10 bölünmüş disk birleştirme işlemleri konusunda sizi bilgilendireceğiz.

  • Bilgisayarınızı aldığınız da ya da sonrasında bölünmüş olan disklerin sıfırlama esnasında ya da farklı bir nedenden ötürü birleştirmeniz gerekebilir.
  • Birleştirmenin sorunsuz şekilde işleme girebilmesi için yapılması gerekenler hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Windows 10 bölünmüş disk birleştirme

bölünmüş disk birleştirme

Windows 10 disk birleştirme ayarları da sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Yani adımları isteğinize bağlı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru bir araştırma sırasında sadece konuya odaklanmanızdır. Konuya odaklanmadığınız saniye dahi sizi konu dışında bırakabilir. O yüzden bu bilgi oldukça önemli olacaktır.

Disk birleştirme işlemi içinde önceliğimiz disk yönetimi alanına girmektir. Disk yönetimi bölümüne diler Bilgisayarım dosyasının üzerine gelip sağ tıklayıp ‘’Yönet’’ diyerek yapabilirsiniz. Dilerseniz de ‘’Başlat’’ bölmesinin üzerine gelerek sağ tıklayıp ‘’Disk yönetimi’’ alanına giriş işlemi sağlayabilirsiniz.

Gerçekleştireceğiniz ayarlamalar neticesinde ilgili bölümüne geleceksiniz. Burada disk yönetimi alanında ayrılmış olan diskleriniz ya da bölünmüş olan disklerinizi görmüş olacaksınız. Birleştirme yapacağınız diski gördüyseniz eğer artık işlemimiz daha kolay bir hale gelmiş olacaktır.

Bölünmüş disk birleştirme aşamaları için birleştireceğiniz diskin üzerine gelip sağ tıklayınız. Beraberinde ‘’Birim sil’’ seçeneğine tıklamalısınız. Siz bu alana birim sil demenizle birlikte gelen ekran içerisinde sildiğimiz disk bölmesinin orada ‘’Ayrılmamış alan’’ adı altında bir yer görünecektir.

Daha sonrasında birleştireceğimiz diski görüp onun üzerine gelerek sağ tıklayınız. İlgili diske sağ tıklama işlemlerini sağlamanızla birlikte gelen ekranda ‘’Birimi genişlet’’ seçeneğini görüp onun üzerine dokununuz.

Beraberinde karşınıza gelen ekranda herhangi bir işlem sağlamadan ileri diyerek işlemlerinizi bitirebileceksiniz. Olur da bu aşamalar sırasında yani disk birleştirme esnasında bir problem ile karşılaşırsanız bize bunu yorumdan dile getirebilirsiniz. Yine aynı şekilde sormak istediğiniz bir yer olursa da bunu da bize yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Windows 10 bölünmüş disk birleştirme
Önceki İçerikYazıcı geç yazdırıyor ve geç algılıyor
Sonraki İçerikWindows 10 disk bölme ve küçültme
1991 doğumlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi okuyor, 2010 yılından itibaren Teknoloji ile yakından ilgilenmekte olup daha önce Telekom hizmetlerinde backoffice biriminde çalışmıştır. Yanı sıra teknik anlamda eğitim verme ve bu alanda yönetici olarak hizmetlerde bulunmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz