Paylaş

Windows 10 başlangıçta çalışan uygulamaları kaldıramıyorum. Bilgisayarın açılıştaki uygulamaları devre dışı bırakmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Yeni almış olduğumuz bilgisayarlarımızın içerisindeki işletim sistemi Windows 10 olarak geliyor. Daha öncesinde farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız, bu işletim sistemine alışmanız biraz zaman alabilir. Fakat alıştıktan sonra daha kolay ve rahat olduğunu sizde göreceksiniz. Windows 10 sürekli güncelleme aldığı için her güncelleme ardından da yeniliğini getirmektedir.

Aldığımız cihazın başlangıçtaki programlarının yanı sıra bizimde eklediğimi uygulamalar dahil edilince yavaşlamaması imkansız hale geliyor. Böyle durumlarda yapmanız gereken başlangıçtaki uygulamaları kaldırmak olacaktır.

Windows 10 başlangıçta çalışan uygulamaları kaldıramıyorum

Uygulamaların nereden ve nasıl kaldırılacağını bilemeyebiliyoruz. Hele de ekstradan program yüklemesi yaptıysanız biraz daha zorlanabilirsiniz. Başlangıçtaki uygulamaları rahat şekilde nasıl bulacağınıza beraber bakalım.

  • Bilgisayarımızın masaüstü ekranında bulunan görev çubuğunun üzerine gelelim.
  • Fareyle sağ tıklayıp gelen ekranda ‘’Görev yöneticisi’’ alanına girelim.
  • Açılan ekranın üst bölümünde ‘’Başlangıç’’ yazısına dokunun.
  • Gelen ekrandaki programların tamamı başlangıçta açılan programlardır
  • Bunlardan hangisini kaldırmak istiyorsanız eğer üzerine gelip dokunun.
  • Alt tarafta bulunan ‘’Devre dışı bırak’’ bölümün tıklayalım.
Windows 10 başlangıçta çalışan uygulamaları kaldıramıyorum

Yaptığımız bu işlemler sonrasında bilgisayarın başlangıçta açılan uygulamalarını kapatmış olmanız gerekiyor. Bilgisayarınızı açılışta yavaş açılıyorsa eğer bu işlem sorununuzu çözümleyecektir. Tekrar aktif hale getirmekte yine sizin elinizde.

Windows 10 bilgisayarım geç açılıyor

Yani bu işlemi yapmamızdaki neden bilgisayarınızın yavaş açılıyor olmasıydı. Bilgisayarınız normal şekilde açılıyorsa böyle bir işleme gerek bulunmuyor. Diyelim ki bu ayarları yaptınız ama hala daha bilgisayarınız yavaş açılıyor. O zaman bilgisayarınızın driver bağlantılarını gözden geçirmeliyiz.

Windows 10 başlangıçta çalışan uygulamaları kaldıramıyorum

Son olarak bilgisayarınızdaki yedeklemeyi aldıktan sonra güzel bir sıfırlama yapabilirsiniz. Sıfırlamayı yapılabilmesi içinde,

  • Ayarlar
  • Güncelleştirme ve güvenlik
  • Kurtarma
  • Bu bilgisayarı sıfırla

Alanına girdikten sonra sıfırlama işlemlerini başlatalım. Bilgisayar yeniden açıldığında ilk aldığınız hale dönecektir. Tekrar yüklemeleri yaparak kullanımlara başlayabilirsiniz. Sormak veya eklemek istediklerinizi olursa bizlere bunu yorumdan bildirebilirsiniz.

Donanımsal kaynaklı olmayan sorunlarınızın tamamını kısa bir araştırma yaparak gidermek sizlerin elindedir. Yazımız biraz olsun yararlı olduysa ne mutlu bize.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here