Paylaş

Touchpad kapatamıyorum devre dışı bırakma. Laptop cihazınızda touchpad devre dışı bırakabilmek için izlenecek yöntemleri yazımızda anlatacağız.

Kullanımını gerçekleştirmiş olduğunuz laptop cihazınızda harici bir fare kullanıyorsanız bilgisayarda bulunan klavyeye çok fazla ihtiyaç duymazsınız. Daha önce sürekli masaüstü kullanan bir çok kullanıcı ilk laptop kullanımında oldukça zorluk çekmektedir. Her yeni bir şeyin alışma süresi bulunmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda harici bir klavye olmasından ötürü genelde o şekilde kullanım yapılmaktadır. Ama laptop cihazlarda klavye bilgisayarınızın kendi üzerindedir. Tabi bu klavyeye alışmak için belli bir zamanın geçmesi gerekiyor. O zamana kadarda yaşadığınız tüm aksilikler ortadan kalkacaktır. Bunun dışında çok aktif bir bilgisayar kullanıcısı iseniz bu durumda harici bir fare kullanımına ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü laptop üzerinde bulunan touchpad kullanımı sizi oldukça yavaşlatacaktır. Ki zaten laptop kullanan kişilerin harici fare kullandığını belirtebiliriz. Tabi ilk defa laptop cihazına alışkanlık gösteren kullanıcılar touchpad yanlışlıkla dokunduğunda farklı ekrana gelebilmektedir. Bu da zamanla sinir bozucu bir hal aldığı için cihazda bulunan bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Touchpad kapatamıyorum devre dışı bırakma

Laptop touchpad nasıl kapatılır, laptop cihazımda touchpad kapatamıyorum, laptop’ta touchpad tuşu nasıl devre dışı bırakılır, touchpad devre dışı kalsın istiyorum, touchpad çalışmasın, touchpad işlem görmesin, touchpad nereden kapatılır. Tüm laptop marklarında touchpad tuşu üzerinde yer almaktadır. Tuşun görevi ise normal fare kullanımıyla aynı bağlantıyla eş değerdir. Yani masa üstü bilgisayarınızda harici bir fare ne işlemi görüyorsa laptop cihazlarında da touchpad aynı görevi üstlenmektedir.

Touchpad nasıl kapatılır

Şimdi gelelim touchpad bağlantısını nasıl devre dışı bırakacağımıza. Bilgisayar klavyeniz üzerinde On of tuşu bulunmaktadır. On of tuşu touchpad devre dışı bırakmaya yeterlilik göstermektedir. Tabi bazı laptop cihazlarında bu tuşu aradığınız da bulamayabiliyorsunuz. On of tuşu F tuşlarında yer almaktadır. F tuşlarında bakarak hangi alanda bu tuşun olduğunu bulabilirsiniz.

Touchpad kapatamıyorum devre dışı bırakma, touchpad kapatma, touchpad kapanmıyor, touchpad devre dışı bırakma, laptop touchpad kapatma, touchpad nasıl kapatılır

Eğer sizin bilgisayarınız da bu tuş gözükmüyorsa bu durumda diğer yöntemi sağlayarak sorunumuzu gidermeye çalışacağız.

  • İşlemlerin devreye girebilmesi için ilk olarak ‘’Denetim masası’’ alanına giriş gerçekleştiriyoruz.
  • Denetim masası alanına geldiğiniz de bu kısımda ‘’Donanım ses’’ alanına giriyoruz.
  • Orada gelen seçenekler de Aygıtlar ve Yazıcılar yazısının altında ‘’Fare seçeneğine tıklıyoruz.
  • Buraya giriş yaptığınız da gelen ayar içerisinde sağ tarafta bulunan ‘’Aygıt ayarları’’ seçeneğine gelerek ‘’Gçrsz kıl’’ basarak uygula diyoruz.
  • Bunun dışında farklı bir yöntem olarak bilgisayarım kısmına sağ tıklayıp ‘’Aygıt yöneticisi’’ alanına girerek ‘’Fare ve diğer işareti aygıtları’’ kısmına giriş yaparak ‘’HID uyumlu fare’’ üzerine gelip sağ tıklayıp devre dışı bırak diyebilirsiniz.

Gerçekleştirilen ayarlarla birlikte artık bilgisayarda touchpad kapatılmış olacaktır. Bundan sonra eliniz yanlışlıkla o tuşa bassa bile herhangi bir işlem görmeyecektir.  Touchpad kapatamıyorum devre dışı bırakma ayarlarını birlikte tamamladık. Bunun dışında sizin için hazırlanan Windows 10 etkinliklerim gözükmüyor çıkmıyor yazımıza bakabilirsiniz.

Touchpad kapatamıyorum devre dışı bırakma, touchpad kapatma, touchpad kapanmıyor, touchpad devre dışı bırakma, laptop touchpad kapatma, touchpad nasıl kapatılırTouchpad kapatamıyorum devre dışı bırakma, touchpad kapatma, touchpad kapanmıyor, touchpad devre dışı bırakma, laptop touchpad kapatma, touchpad nasıl kapatılır

1 Yorum

  1. hid uyumlu dediginiz touchpad deil, normal mous devre disi birakmak icin,dell touchpad yukarida duruyor, nedense bütün sitelerde ayni yanlis bilgi verilmis.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here