Paylaş

Merhaba arkadaşlar, hazırladığımız yazımızda Tivibu hata kodu MVP21205 hatası için neler yapmanız gerektiğini adım adım paylaşarak yaşadığınız sorunu gidereceğiz.

Turk Telekom tarafından verilen hizmet bağlamında kullanılmakta olan Tivibu hizmetinizde bazen sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Son zamanlarda Corona virüsünden dolayı herkesin eve kapandığı bir dönemde tivibu hizmetinde meydana gelen hatalarda artış göstermeye başlamıştır. Çoğu kullanıcı Tivibu hata kodu MVP21205 hatası aldığını dile getirmektedir. Bu hatanın altında yatan nedenin ne olduğunu ve çözüm için neler yapmanız gerektiğine değineceğiz.

  • Birlikte sağlayacağımız işlem aşamaları ile birlikte bağlantıda yaşanan sunucudan saat bilgisi alınamadı uyarısı da kalkmış olacaktır.

Tivibu hata kodu MVP21205 hatası

Tivibu hata kodu MVP21205 hatasi

Tivibu sunucudan saat bilgisi alınamadı yönünde bir uyarı alıyorsanız şayet bu aşamada sakinliğinizi korumalısınız. Aşağıdaki işlemleri devreye almanız halinde sorunun kısa süre içerisinde çözüme kavuştuğunu görebilirsiniz.

  • Ekranda göreceğiniz uyarıdan da anlaşılacağı üzere cihazınızı kapalı konuma getirin.
  • Yani öncelikle modemi ve tivibu cihazınızı kapatın. Ve 20 saniye kadar bekledikten sonra tekrar açalım.

Tekrar açtığınızda yine problem yaşanmaya devam ediyorsa sağlıklı bir hizmet alınabilmesi için Tivibu müşteri hizmetleri ile görüşme sağlamalısınız. Tivibu yetkileri ile görüşme gerçekleştirebilmeniz için 444 1 444 müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz.

Tivibu MVP21205

Tivibu MVP21205 uyarısı için görüşme sağladığınız müşteri hizmetlerinden gerekli talimatları harfiyen uygulamanız lazım. Onlar zaten yapmanız gereken işlemlerin neler olduğunu ve bu hatayı hangi nedenle yaşadığınızı an ve an sizinle paylaşacaktır. Sorunun giderilmediği anda ise tivibu arıza ekibine bilgilendirme verilerek problem ortadan kalkacaktır.

  • Tivibu ekibi ile görüşme sonrasında modeminizi aktif duruma getirin. Şayet modeminiz 10’lu bir IP almıyorsa 10’lu IP tanımlaması yapmanız gerekiyor.
  • Modeminizin IP tanımlama işlem aşamalarınızı yaptıktan sonra Tivibu cihazınızı tekrar kapatıp açalım.

Artık tivibu cihazınızda meydana gelen saat bilgisi alınamadı uyarısı çözüme kavuşmuş olması gerekiyor. Yaptığınız müdahaleler sonucunda problem devam ederse bunun için yine Tivibu ekibi ile görüşme gerçekleştirip arıza kaydı aldırmanız gereklidir. Arıza kaydına istinaden ekipler gerekli kontrolleri yapıp sorununuzu giderecektir. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. İyi gezintiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here