Telefonu gece sarjda bırakmak zararlı mı ? Bu sorunun yanıtı ve uzun süre telefonun şarjda durmasının ne gibi zararlarının olacağını anlatacağız.

Teknolojinin gelişimi sonrasında yeni üretilen telefonların sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Eminim sizlerde telefonlarınızı sabah şarja takmaktansa gece şarja takıp uyuyorsunuzdur. Sabah bir daha takma gereksinimi olmadan kullanımlara başlayabilirsiniz. Eminim babanız ya da anneniz o telefon patlarsa bir gün görürsün sen demişliği olmuştur. Ya da siz gece yatmadan önce acaba bunu gece şarja takmak zararlı mı? Diyorsunuzdur. Eğer sizde google arama motorlarında bu konuyu araştırma gereksiniminde bulunur bizim haberimize ulaşırsanız bir nevi olsun sizi bilgilendirmiş olacağız. Öncelikle yeni çıkan cihazlarda artık bu durumun önüne geçildi. Yani cihaz tam olarak dolduktan sonra gelen enerjiyi artık kabul etmeyip otomatik olarak devre dışı bırakmaktadır. Ancak eski sürümlü cihazlarda bu durumun böyle olmadığı belirtmemiz de fayda bulunmaktadır. Her ne olursa olsun acaba ”Telefonum uzun süre şarjda durduğunda sorun olur mu?” sorusuna cevap için yazımıza kısaca göz atmanız yeterlidir.

Telefonu gece sarjda bırakmak zararlı mı

Bazen gün içerisinde telefona harcadığımız zamandan ötürü cihazdaki şarj bitmektedir. Akşam şarjın bitik olarak uyumanız sonrasında gün içerisinde evden çıkma adımlarında sorun yaşadığınız durumlar olmaktadır. Ama akla takılan telefon uzun süre şarjda kalırsa patlar mı?, telefonu gece şarja takmak zararlıdır, telefonun uzun süre şarjda kalması sıkıntıya sebep verir mi? Sorularını çözmek için bu yazımızı sizler için kaleme almış bulunuyoruz.

Telefon şarjda unutulursa

Telefon uzun süredir kullanım gerçekleştirilen ve eski bir cihaz ise telefonu gece şarjda bırakmanızı tavsiye etmem. Çünkü kendi içerisinde zarara uğrar ve size sıkıntı çıkartabilir. Ömrü biten bataryaları eğer çıkarmalı bir telefon kullanıyorsanız değiştirmeniz de fayda bulunmaktadır. Onun haricinde her ne olursa olsun telefon tam anlamıysa şarj edilmemelidir.

Herkesin bildiği bir kural bulunmaktadır. Tam bitince şarj etmenin faydalı olacağı gibi. Aslında durum hiçte öyle değildir. Telefonun şarjı bitmeden şarja takmalısınız. Yani %15 oranına geldiğinde telefon artık şarj edilmeli ve tam şarjı dolmadan %80 iken alınmalıdır. Bu sizin telefonunuzun şarj ömrünü uzatmaktadır. Bunu muhakkak bilmekte ve uygulamakta fayda bulunmaktadır. Eminim artık telefonları ne telefon kapanıncaya kadar şarjı bitirir nede tam dolana kadar şarj edersiniz. Ha bir zarar olur mu? Az da olsa tam doldurur ya da tam bitirirseniz bataryaya bir zararı olacaktır.

Telefonu gece sarjda bırakmak zararlı mı ile ilgili bilgilendirmeleri siz değerli okurlarımızı aydınlatmak amacıyla sunmuş bulunuyoruz. Umarım faydalı bulmuşsunuzdur.

Telefonu gece sarjda bırakmak zararlı mı, telefon şarjda unutulursa, telefonu gece şarj etmek, telefon şarjda kalırsa patlarmı, telefonu sürekli şarj etmek, telefon uzun süre şarjda kalırsa ne olur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz