Paylaş

Merhaba arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda SD Kart ve USB Disk yazmaya karşı korumalı hatası ile ilgili izlemeniz gereken yolların neler olduğuna bakacağız.

Almış olduğunuz SD kart ve USB bağlantılarınızı bilgisayarınıza takarak verilerinizi bunların içerisine aktarımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Lakin son zamanlarda bu cihazların bilgisayarınıza takımları sonrasında aktarım işlemleri esnasında sorunlarla karşılaşılmaktadır. SD Kart ve USB Disk yazmaya karşı korumalıhatasını alıyorsanız eğer çözüm için doğru yerdesiniz.

Karşınıza gelen bu uyarının sizi sinir ettiğinizin farkındayız. Sorunun çözümü için birden fazla yöntem deneyerek en sağlıklı yöntemin sizin için hangisi olduğuna karar vermeden yazıyı hazırlamadık. Ve en sonunda çözüm bilgilerini elde ettiğimiz de ise sizde sorununuzu problemsiz şekilde giderebilesiniz diye bildiklerimizi yazıya dökmüş bulunuyoruz.

SD Kart ve USB Disk yazmaya karşı korumalı

SD Kart

SD Kart Disk yazmaya karşı korumalı uyarısı alıyorsanız eğer bunun çözümüne ilişkin vereceğimiz bilgileri ise adım adım işleme koymanızda yarar bulunmaktadır. İlk önce bilgisayarınızın arama alanına bölümüne gelerek bu alana ‘’Cmd’’ yazdıktan sonra üst tarafa ‘’Komut istemi’’ adı altında bir seçenek gelecektir.

Gelen bu seçeneğin üzerine gelip sağ tıklayıp ‘’Yönetici olarak çalıştır’’ diyelim. Açılan sayfada komut alanı kısmına ‘’ diskpart’’ yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.

Sürücülerinizin listelenebilmesi için ise bir sonraki komut alanına ise ‘’ list volume’’ yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza gelen seçeneklerin arasında var olan bilgilendirmelerin olduğunu göreceksiniz. Bunlar içerisinde sizin kendinize has olan disk numaranızı da göreceksiniz. Komut alanına ise ‘’ select volume n’’ yazıp enter tuşuna basalım. Lakin buradaki ‘’n’’ harfinin olduğu yere yukarıda sizin diskinize ait olan numarayı girmeniz gerekiyor. ‘’1’’ ise ‘’1’’ ya da 0 ise ‘’0’’ olarak sonuna ekleyip Enter tuşuna bu şekilde basabilirsiniz.

İşlemlerin devamında ise bir sonraki komuta ‘’ attributes disk clear readonly’’ yazdıktan sonra enter tuşuna basın. Ve en son adımda ise ‘’ attributes volume clear readonly’’ yazıp Enter tuşuna basmanızla beraber işlemlerinizi bitirmiş olacaksınız.

USB disk yazmaya karşı korumalı

Disk yazmaya karşı korumalı

USB disk yazmaya karşı korumalı sorununuzla ilgili yukarıdaki işlemlerinizi harfiyen işleme koymanızla beraber son ekranda ‘’Disk attributes cleared successfully. / Disk öznitelikleri başarı ile temizlendi’’ diye bir uyarı gelecektir. Yani diskin temizleme işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olmanız gerekiyor.

Bu aşamada sormak istediğiniz ya da takıldığınız ekstra bir yer olur ise bize bunu yorum alanından bildirmeniz yeterliliğini koruyacaktır. Aldığınız neticeleri de yoruma bildirmeniz de fayda bulunmaktadır.

SD Kart ve USB Disk yazmaya karşı korumalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here