Paylaş

Mouse kendiliğinden hareket ediyor. Bilgisayar ekranında mouse kendiliğinden hareket ediyor veya titreme şeklini alıyorsa neden olan etkenlere birlikte bakacağız.

Bilgisayar kullanıcılarının hemen hemen hepsi ekranlarında farenin kendiliğinden hareket ettiğini bir kere de olsa da görmüştür. Bizim hiç bir işlem yapmamamıza rağmen kendi kendine hareket eden mouse ile ilgili çözümün hangi aşamalardan geçtiğine birlikte bakarak işlemleri sağlayacağız. Özellikle bilgisayar üzerinde oyun oynayan kullanıcılar böyle bir durum ile karşılaştıklarında oynadıkları oyundan asla zevk alamazlar. Mouse sizin oynamış olduğunuz oyunda hareketini istemsiz çalıştırması verdiğiniz komutları devreye almamanıza sebep olmaktadır. Böyle bir sorun ile karşılaştığınız da ilk kontrol etmeniz gereken farenin düzlük bir alanda olup olmadığını kontrol etmektir. Altında onun kendiliğinden hareket etmesini sağlayan bir cisim var mı yok mu? Bu kontrolleri sağladığında mouse temas eden bir cisim varsa zaten sorun onla alakalıdır. Problem bu cismi kaldırdığınız da gidecektir. Ama yok herhangi bir cisim yokken ve düz bir alanda dahi kendi kendine hareket ediyorsa nelere dikkat edilmesi gerektiğini birlikte bakacağız.

Mouse kendiliğinden hareket ediyor

Bilgisayar ekranında fare kendiliğinden hareket ediyor, bilgisayar ekranında mouse kendi kendine hareket ediyor, mouse bozuldu, mouse komut veriyorum ama istemsiz hareket etmeye başlıyor. Bir işlem sırasında ya da oyun esnasında mouse dan ötürü sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin bilgisayar ekranına baktığınız da ok işaretinin titreyerek sağa ya da sola kaydığını görebilirsiniz. Bunun çözümüne ilişkin ilk yapmanız gerektiğini yukarıda belirttik. Ama cisim ya da düzlük ile ilgili sorun yoksa aşağıdaki adımları da gözden geçirmeniz gerekiyor.

Bilgisayar ekranında fare hareket ediyor

Mouse altında bir cisim yoksa bu durumda kullanımını sağladığınız mouse altında bir pislik gelmiş olma ihtimali yüksektir. Bunun temizlenmesi gerekiyor. Temizleme işlemleri sonrasında bir de aynı zaman da farenin optik bölümüne yapışan bir cismin olup olmadığını kontrol edelim.

Mouse kendiliğinden hareket ediyor, fare kendiliğinden hareket ediyor, fare titriyor, mouse titriyor, bilgisayar ekranında fare hareket ediyor, mouse hareket ediyor

Bu kontroller neticesinde varsa yapışan bir pislik bunun temizlemesini deneyelim. Farenin atlık bölümünde bir sorun meydana gelmiş olabilir. Buna mouse pad demekteyiz. Mouse pad sorunlu ise farklı bir fare altlığı kullanabilirsiniz.

Bazen de kablosuz mouselarda bu sorunun meydana geldiğini görebilmek mümkündür. Pil ömrü zayıfladığı andan itibaren böyle sorunları yaşamaya başlarsınız. Pil değişikliğine gitmeniz halinde yaşanan sorun giderilecektir.

Onun dışında bir de laptop mousenu kullanmıyorsanız eğer touchpad kapalı konuma getirerek deneme gerçekleştirerek bilgisayarı bir kere kapatıp açmanız yeterlidir. Mouse kendiliğinden hareket ediyor sorunu belirtilen ayarlarla giderilmiyorsa başka bir mouse alabilirsiniz.

Mouse kendiliğinden hareket ediyor, fare kendiliğinden hareket ediyor, fare titriyor, mouse titriyor, bilgisayar ekranında fare hareket ediyor, mouse hareket ediyor

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here