Paylaş

Microsoft edge sesli okumayı kapatma. Tarayıcınız sesli okuma yapmasın ya da okumasın istiyorsanız nelerin gerekli olduğunuz yazımızda paylaşacağız.

Kullanım sağladığınız tarayıcınızın bazı özelliklerini aktif hale getirdikten sonra tekrar kapatabilirsiniz. Ayarların tamamı sizin elinizde olduğundan dolayı değişikliği ne zaman yapmak isterseniz o zaman sağlayabilirsiniz. Microsoft edge sesli okuma yapmasın veya okumasın diyorsanız hangi adımları kontrol etmeniz gerektiğini kaleme aldık.

Microsoft edge tarayıcınızdan sesli okumayı aktif hale getirdiyseniz geri planda sürekli ses gelecektir. Eğer bunu daha öncesinde siz açmadı iseniz bu durumda işiniz biraz daha zor diyebiliriz. Bilgisayarınızdan gelen sesin nereden geldiğini göremediğiniz andan itibaren sinir yapabilirsiniz. İşte bu sinir anında ne yapacağınız oldukça önemlidir.

Sakin olmanız durumunda sorununuzu kısa süre içerisinde çözebilirsiniz. Bazı kullanıcılar ise sesli okumayı açtıktan sonra tekrar sesli okuma seçeneğinin üzerine tıkladığında kapanmadığını dile getiriyor. Normalde bu işlem için sesli okumanızı kapatmanıza gerek bulunmamaktadır. Microsoft edge tarayıcınızı kapalı hale getirmeniz yetiyor.

Microsoft edge sesli okumayı kapatma

Lakin sizin tarayıcınız üzerinde işiniz var ve sesli okuma buna engel oluyorsa nereden kapatılacağını göstereceğiz. İlk olarak tarayıcınızı açıp sağ üst alanda bulunan (…) noktalı bölmeye tıklıyorsunuz. Burada gelen seçeneklerin içerisinde ‘’Sesli oku’’ yazısını bulacaksınız. Onun üzerine tıkladığınızda sesli oku aktif duruma gelecektir.

Edge sesli okumasın

Fakat yine sesli oku alanına tıkladığınızda sesli okuma pasif duruma gelmemektedir. Peki nerede bu kapatma yeri diyebilirsiniz. Kapatma işlemlerinizi sağlayabilmeniz için adres satırının hemen altında kısayol göreceksiniz.

Microsoft edge sesli okumayı kapatma

Hemen sağ tarafındaki ‘’x’’ işaretine tıklayın. Ve artık Microsoft edge tarayıcınız sesli okuma yapmayacaktır.  Siz kapalı duruma getirmenize rağmen hala daha ses gelmeye devam ediyorsa bu durumda tarayıcınızı kapatıp yeniden açın.

Hazırladığımız yazımızda Microsoft edge sesli okumayı kapatma işlemleriyle ilgili yapmanız gerekenlere değindik. Siz de artık edge tarayıcınız sesli okumasın istiyorsanız yukarıdaki işlemleri devreye koyabilirsiniz. Tarayıcınızla ilgili sormak istediğiniz farklı sorular varsa bunları bizlere yorumdan iletebilirsiniz. Cevaplarınızı ise yine yorum alanından kontrol edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here