Paylaş

Microsoft edge sesli okuma nerede açma. Tarayıcınızda sesli okumayı bulamıyorum göremiyorum diyorsanız neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Tarayıcınızın bir çok özelliğini etkin hale getirerek kullanım yapabilirsiniz. Tarayıcı olarak Microsoft edge kullanıyorsanız eğer sesli okumayı aktif edebilirsiniz. Fakat siz tarayıcınızda sesli okumayı bulamıyorum göremiyorum diyorsanız bunun nedenlerini konu aldık.

Teknoloji çağında olduğumuz bu dönemde uygulamalarınızda teknolojiye ayak uydurmaktadır. Yeni aldığınız bilgisayarınızın tamamında Windows 10 işletim sistemi yüklü geliyor. Bu işletim sisteminin size önerdiği tarayıcı ise Microsoft edge tarayıcısı olarak gelmektedir.

Microsoft edge tarayıcınızla ilgili bilmediklerinizi daha öncesinde yayınlamış olduğumuz yazılarımızda sizlere sunduk. Bu yazımızda ise tarayıcınızın sesli okumasını nasıl açacağınıza değineceğiz. Beraber yapacağımız işlem aşamalarıyla birlikte sizlerde artık sesli okumayı açabileceksiniz.

Microsoft edge sesli okuma nerede açma

Tarayıcınızda daha öncesinde sesli okumayı aktif etmediyseniz haliyle nerede olduğuna dair bir fikre sahip değilsinizdir. Sesli oku özelliğini açmanız durumunda açtığınız bir makaleyi tarayıcınız kendiliğinden okumaya başlayacaktır.

Edge sesli okumayı bulamıyorum

Eğer araştırma yapıyorsanız sesli okuma özelliği oldukça işinizi görecektir. O okurken siz de bir yandan yazabilirsiniz. Böylelikle daha kolay şekilde ödevinizi ya da araştırmanızı bitirmiş olacaksınız. Şimdi isterseniz bu özelliği nasıl aktif duruma getireceğinizi inceleyelim.

Microsoft edge sesli okuma nerede açma
  • Öncelikle bilgisayarınızdan tarayıcınıza giriş yapın.
  • Daha sonrasında ekranın sağ üst alanında bulunan (…) noktalı bölüme dokunun.
  • Açılan sayfada ‘’Sesli oku’’ yazısının üzerine tıklayın.
  • Artık sesli okumayı açmış bulunuyorsunuz. Bundan sonrasında açtığınız sayfadaki yazıyı tarayıcının kendisinin okuduğunu göreceksiniz.
  • Lakin siz (…) çizgili bölüme tıkladığınızda ‘’Sesli oku’’ ibaresi sizde görünmüyorsa bunun nedeni gelen güncellemeleriyle alakalı olabilir.
  • Windows update güncellemelerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Güncelleme varsa bilgisayarınızı güncelleyin.
  • Bilgisayarınızı kapatıp açın ve tekrar deneme yapın.
  • Eğer sesli okumayı açmanıza rağmen ses gelmiyorsa bu sizin ses ayarlarla ilgili olduğundan dolayı ses ayarlarınızı kontrol edin.

Microsoft edge sesli okuma nerede açma işlemlerile ilgili yapmanız gerekenleri yukarıdaki ayarlarla birlikte sağlayabilirsiniz. Siz de artık bu bilgilere sahipsiniz. Tarayıcınızla ilgili sormak ya da eklemek istediklerinizi bizlere yorumdan bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here