Paylaş

Klavyede shift tuşu nedir ne işe yarıyor. Bilgisayar klavyesi üzerinde bir çok tuş bulunmaktadır. Shift tuşunun bu alanda ne işe yaradığını paylaşacağız.

Klavye alanında bulunan harfler ve rakamların haricinde bir çok tuşun olduğunu sizlerde görebilirsiniz. Bu tuşların ne anlam ifade ettiğini ya da ne işe yaradığını uzun süre bilgisayar kullanan kişiler bilmektedir. Ama yeni yeni bilgisayar kullanan kitle tarafından bu tuşların ne işe yaradığı elbette bilinmemektedir. Aslında shift tuşu klavye üzerinde en çok kullanılan tuşlardan birisidir. Dosya hazırlaması yaparken ya da biriyle konuşma içerisindeyken bu tuşu oldukça fazla kullanmaktayız. Yazı yazarken büyük küçük harflerin çıkmasına öncülük etmekte olan Shift tuşunu bir çok kez basmaktayız. O yüzden klavye üzerinde iki farklı yerde kendine yer edinmiştir. Bunun haricinde harflerin üzerinde bulunan rakamlarda bulunan işaretleri de bu tuş kombinasyonu ile çıkartabilmek mümkündür. Shift tuşuyla alakalı merak edilenleri yazı içerisinde kapsamlı bir şekilde sunduk. Sizlerde bu bilgileri kontrol ettikten sonra daha aktif olacak şekilde shift tuşunu kullanabilirsiniz.

Klavyede shift tuşu nedir ne işe yarıyor

Shift tuşu ne işe yarıyor, klavyede shift tuşu nedir, shift tuşunun görevi nelerdir, shift tuşunu öğrenmek istiyorum, klavyemde shift tuşunun görevi nedir, klavye de neden iki tane shift tuşu var, bilgisayar klavyesinde bulunan shift tuşu ne işe yaramaktadır. Bilgisayarınız bazen hiçbir şekilde açılmaz. Böyle durumlarda hiçbir tuş işlem görmez iken Shift tuşu devreye girmektedir. Açılmayan bilgisayarda BiOs ekranına ulaşım sağlanabilmesi ya da sorun giderme ekranına bu tuş ile birlikte gelebilirsiniz. Onun haricindeki görevleri de yine aşağıda bulabilirsiniz.

Shift tuşunun görevi

Shift tuşunun yukarıda belirtilen görevleri haricinde Caps Lock tuşu açıkken harfler büyük yazıyorsa shift tuşuna basarak bir harfi küçük hale getirebilirsiniz. Tabi aynı şekilde tam tersi de olabilir. Caps lock kapalıyken küçük yazarken büyütmek istediğiniz bir harf varken Shift tuşuna bastığınız takdirde küçültme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Klavyede shift tuşu nedir ne işe yarıyor, shift nedir, shift ne işe yarar, shift neden iki tane, shift tuşu ne işe yarıyor, klavyede shift tuşunun görevi

Bilgisayarınız da bu tuşun iki farklı yerde olmasının sebebi tamamen çok işlevsel olmasından kaynaklıdır. Tabi bunu zaman içerisinde klavyenize alıştıkça daha iyi anlayacaksınız. Tüm bu bilgiler ışığında shift tuşuyla alakalı farklı merak ettiğiniz bir yer varsa bize yorumdan belirtebilirsiniz.

İsterseniz sizin için hazırladığımız Windows 10 etkinliklerim gözükmüyor çıkmıyor yazımıza bakabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here