Paylaş

IP çakışması sorunu nedir nasıl giderilir. Bilgisayarlarda almış olduğunuz bu hatanın çözümüne yönelik tüm aşamaları konu almış bulunuyoruz.

İnternet, günümüz çağında bir ihtiyaç haline gelmiştir. Her gittiğimizde yerde internet bağlantısını aramaktayız. Telefonlarımızdaki mobil verilerinin yetersiz olduğu alanlarda gelen olarak wi-fiye bağlantı kurmaktayız. Evimize, iş yerimize, ofisimize ya da şirketimize aldığımız modemlerin kaliteli ve iyi hizmet sunmasına oldukça dikkat ederiz. Ne yaparsak yapalım bazen bizden kaynaklı ya da alt yapı kaynaklı olarak internet bağlantı sorunlarıyla karşılaşabiliyoruz. Alt yapı kaynaklı sorunlarda siz ne yaparsanız yapın problem giderilmeyecektir. Buna tek çözüm bağlı bulunduğumuz internet servis sağlayıcısını arayıp onlardan destek almak olacaktır. Bizle alakalı konularda da yaşanan sorunların ne ile alakalı olduğunu tespit edip onun üzerinde işlem sağlamanız gereklidir. Modeme bağlı tüm cihazlar internet bağlantı kurulumu Yerel IP üzerinden alabilmektedir. Bunun temel nedeni ise tüm cihazların kimliklenmesidir. IP çakışmasından kaynaklı internete giremeyen çoğu kullanıcı ilk aşamada sorunun alt yapıyla alakalı olduğunu düşünebilmektedir. Aslında bunun temel nedeni aynı IP ile internete çıkmayı denenmesinden dolayıdır. Alınan hataların çözüme ulaşabilmesi için gerekli olan işlemleri birlikte inceleyeceğiz.

IP çakışması sorunu nedir nasıl giderilir

IP çakışması ne demek, ip çakışması nasıl giderilir, ip çakışmasının yaşanmaması için ne yapmam gerekiyor, ip çakışması sorunu giderme, ip çakışmaması için ne yapmam gerekiyor, ip çakışmasının önüne geçmek istiyorum. İki cihazın IP Çakışmasından dolayı internete ulaşımı sağlanmıyorsa bunun çözümünü 2 farklı yöntemle sizlere sunacağız. Sağlanacak ayarlarla birlikte artık böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

IP çakışması ne demek

Bilgisayarınıza vermiş olduğunuz IP adresini bir diğer cihazda kullanıyorsa bu iki cihazdan birinin IP adresinin değişikliğine gidilmesi gerekiyor.

IP çakışması sorunu nedir nasıl giderilir, ip çakışması nedir, ip çakışmasını giderme, ip çakışması, ip çakışmasın, ip çakışması nasıl giderilir
  • IP adresinin değiştirilebilmesi için bilgisayarınızın sağ alt kısımda bulunan Wi-fi simgesinin üzerine gelip sağ tıklıyoruz.
  • Oradan da Ağ ve internet ayarları öğesini açın bölümüne giriyoruz.
  • Sonra bağdaştırıcı seçeneklerini değiştirin kısmına tıklıyoruz.
  • Gelen ekranda Ethernet ya da Wi-fi ögesini göreceksiniz. Birisinin üzerine gelerek sağ tıklayıp özellikler diyoruz.
  • Ardından gelecek olan sayfada İnternet protokolü sürüm 4 alanına girerek buradaki verilen ıp adresi kısmını kontrol etmeniz gerekiyor.
  • Örneğin; 192.168.1.42 verilmişse bunu 192.168.1.45 yapmanız yeterlidir.
  • Bir diğer yöntem ise Windows ile birlikte R yazıp gelen alana CMD yazıp enter tuşuna basmanızla birlikte Komut satırı alanına gideceksiniz.
  • Açılan sayfadaki alanına netsh winsock reset yazıp enter tuşuna basmanız yeterliliğini koruyacaktır.

IP çakışmasıyla alakalı gerçekleştireceğiniz işlemler bu şekilde ilerlemektedir. Sormak ya da aklınıza takılan yerler varsa bizlere bunu yorumdan ulaştırabilirsiniz.

IP çakışması sorunu nedir nasıl giderilir, ip çakışması nedir, ip çakışmasını giderme, ip çakışması, ip çakışmasın, ip çakışması nasıl giderilir
IP çakışması sorunu nedir nasıl giderilir, ip çakışması nedir, ip çakışmasını giderme, ip çakışması, ip çakışmasın, ip çakışması nasıl giderilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here