Paylaş

Hipernet ile Fibernet arasındaki fark nedir? Aklınıza takılan bu sorunun cevabını yazı içerisinde anlatımını gerçekleştireceğiz.

Evimizde, iş yerimizde ya da ofisimizdeki internetin hızlı olmasını istiyoruz. Türkiye’de alt yapıların tamamı Fiber optik kablolarla döşenmeye başlanmıştır. Bazı bölgelere gelmemiş olsa da çalışmalar hızla devam etmektedir.

ADSL alt yapıya sahip olan kullanıcılar en fazla 16 Mbps’ye kadar hız alabilmektedir. Bunun üzerinde hız ne yazık ki verilmemektedir. Modemin Fiber destekli olsa bile ADSL alt yapıda çalışacaktır. Ancak ADSL modemi Fiber alt yapıda çalıştıramazsınız.

Hipernet ile Fibernet arasındaki fark nedir?

İnternet servis sağlayıcınızı aradığınızda bir de Hipernet paketlerinden bahsedilmektedir. Kullanıcıları bu paket ile Fibernet arasındaki farkın ne olduğunu merak etmektedir. Ve aynı zamanda ADSL modemlerinin Hipernet destekleyip desteklemediklerini bilmek isteyebilirsiniz. Hipernet hızı 16 mbps’nin üzerinde olmasından dolayı ADSL modem bu pakette destek görmeyecektir.

Modeminizin ADSL olup olmadığını öğrenenin en güzel yolu modemin üzerindeki ışıklara bakmaktan geçmektedir. Modeminizin üzerindeki Power ışığının yanında ADSL ya da DSL ışığı varsa modemin ADSL modemdir. Eğer WAN ışığı varsa modem Fiber destekli bir üründür.

Hiper mi iyi fiber mi?

Fibernet ile Hipernet arasındaki farkın ne olduğuna ise birlikte bakacağız.

Hipernet ile Fibernet arasındaki fark nedir
  • Fibernet bina içine kadar fiber optik kablo döşenmesidir.
  • Hipernet ise Fiber kablo ucundan eve kadar bakır kablo ile devam etmektedir. Ve verilen hız sabit değildir.
  • Yani 24 Mbps’ye kadar verilen hızın 19 ila 20 mbps alabilirsiniz. Bu santrale olan mesafenize göre değişkenlik göstermektedir.
  • Ancak Fiber bir paketteyseniz en düşük hızınız; 24 Mbps’ye kadar verilmesi gerekiyor.
Hipernet ile Fibernet arasındaki fark nedir

Bölgede Fibernet var mı? Yok mu? Sorusunun yanıtını en hızlı internet servis sağlayıcısından öğrenebilirsiniz. Ki zaten bütün internet servis sağlayıcıları müşterilerinin alt yapılarını bildiklerinden dolayı onlara geri arama sağlamaktadırlar.

Hızı yüksek olan kişilerin bir üst pakete geçimiyle ilgili bilgi verilmektedir. Ben böyle bir bilgi almadım kardeşim! Diyorsanız, bu durumda onlar sizi aramadan siz onları arayabilirsiniz. Onay vermeniz durumunda bir üst pakete geçişiniz gerçekleştirilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here