Paylaş

Değerli arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda HES kodu nedir nasıl alınır? Diye araştırma yapıyor ve hes kodu almak istiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz.

COVİD-19 virüsünün yaygınlaşmasıyla birlikte ülkemizde alınan önlemler ise en üstte çıkarılmıştır. Eğitimler uzaktan verilirken aynı zamanda seyahatlerde de HES kodu kullanılması zorunlu hale gelmiştir. HAYAT EVE SIĞAR ile birlikte riskin en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Bilim kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü seyahatler sırasında bu HES Kodunun alınması gerektiğine dair bilgileri vermiştir. Şehirler arası yolculuk yapacaksanız eğer HES Kodunuz olmak zorundadır. Kodun alınmaması halinde ise cezai işlemlerin uygulanacağını da bilmenizde yarar bulunmaktadır. Şimdi isterseniz eğer bu HES Kodunun nasıl alınacağını ve şartların neler olduğuna birlikte göz gezdirelim.

HES kodu nedir nasıl alınır?

HES kodu nedir nasıl alınır

HES kodu nedir? Güvenli bir şekilde seyahat yapabilmeniz için alınması zorunlu olan bir kod olduğunu söyleyebiliriz. İlk aşama da sadece uçuşlar ve Trenler için gösterilmesi zorunlu olsa da yakın zaman içerisinde şehirler arası seyahatler için otobüs ve otomobillerde de zorunlu hale gelmiştir.

Kodun alınmasını zorunlu kılan etken ise bu alınan kod sayesinde güvenli seyahatiniz olacağını bilmeniz gerekiyor. Nereye kiminle gittiğiniz kayıt altına alınmasından dolayı virüs tespit edilmesi halinde yolculuk sırasında bulunan diğer kişilerin güvenliği alınmaktadır. Diyelim ki siz otobüs ya da uçak seyahatindesiniz ancak yanınızdaki kişinin COVİD-19 virüsünü taşıyıp taşımadığını bilmiyorsunuz. Doğal olarak bunu direk HES Kodu ile birlikte ilgili yetkililer tespit ettiğinden dolayı anında güvenlik önlemleri alınmaktadır.

HES Kodunun alınımın önemini ve nedenini sizlerle paylaşmış bulunuyoruz. Ancak bir çok kullanıcı bu kodun nasıl alındığı yönünde merak etmektedir. Bu hususta gerekli olan incelemeleri sizin adınıza gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Kod iki farklı yöntem ile alınabilmektedir. İster HES uygulamanız üzerinden alabilirsiniz. İsterseniz de kısa SMS üzerinden alabiliyorsunuz.

HES Kodu almak istiyorum

HES Kodu almak istiyorum ya da nasıl alınır? Diye merak ediyorsanız iki farklı yöntemi de sizinle paylaşacağız. Android telefon kullanıyorsanız HES ANDROİD, iphone telefon kullanıyorsanız HES İOS olarak indirimini sağlayabilirsiniz. İndirmeleri de Play store ya da Apple store üzerinden sağlayabilirsiniz. Ardından ‘’HES Kodu işlemleri’’ alanına giriyoruz. Ve oradan da ‘’HES Kodu oluştur’’ sekmesine dokunuyoruz. Kodun kullanım süresini seçerek kodun oluşturma işlemlerini sağlayabilirsiniz.

Seyahatiniz için her seferinde ayrı bir kod almanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Kısa SMS ile almak istiyorsanız ‘’HES’’ yazıp boş bırakıp ‘’T.C Kimlik numarası’’ ve ardından ‘’Seri numaranızın son 4 hanesi’’ ve seyahat gün sayınızı yazdıktan sonra ‘’2023’’ e kısa mesaj göndermeniz yeterlidir. HES Kodunuz telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilmektedir.

Sormak ya da eklemek istediğiniz bir yer olursa bize bunu yorumdan bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here