Paylaş

Merhaba arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Eba kamera açılmıyor ve çalışmıyor sorunu için izlemeniz gereken yolların tamamını sizlere paylaşacağız.

Corona virüsünden dolayı eğitimlere sürekli ara verilmektedir. Dolayısıyla hal böyle olunca uzaktan eğitimlere başlanmış durumdadır. ZOOM uygulamasının yanı sıra Skype ve diğer uygulamalardan da toplantı eşliğinde uzak bağlantı dersleri verilmektedir. Lise ve orta öğretim için ise Eba kullanılmaktadır.  Eba kamera açılmıyor ve çalışmıyor diyen kitle sayısının da hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgisayarınızın işletim sistemine göre kamera ayarlarınızı yapıyor olmanız gerekiyor. Şayet kamera ile ilgili sorun yaşıyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken alan sürücülerdir. Sürücülerin nasıl güncelleneceği ve neler yapılacağı konusunda sizleri aşağıda bilgilendireceğiz.

Eba kamera açılmıyor ve çalışmıyor

Eba kamera açılmıyor ve çalışmıyor

Eba kamera açılmıyor sorunu için öncelikli olarak bilgisayarınızdan kamera ayarlarını gözden geçirmeniz gerekiyor. Ondan sonra ise bilgisayarınıza gelen bir güncelleme var mı? Bunları kontrol edelim. İlgili kontrollerin sağlanabilmesi için ilk olarak ayarlar bölümüne girmelisiniz. Ayarlar kısmına giriş yapabilmeniz için ise Windows tuşuyla birlikte I harfine aynı anda basmanız yeterlidir.

Ayarlar alanına geldiğinizde de ‘’Güncelleştirme ve güvenlik’’ bölümüne erişim yapalım. Windows update bölümünde gelen güncelleme varsa bu alandan görebilirsiniz. Güncellemeler arasında kameranızla ilgili de bir yenilik bulunabilir. O yüzden hemen güncelleştirmeleri devreye almanız gereklidir.

Ayarlarınızı işleme koyduktan sonra tekrar kamera açmayı deneyebilirsiniz. Deneme sonrasında yine Eba uygulamasında kamera açılmıyor ise diğer ayarları gözden geçireceğiz. Sürücülerin kontrolleri için ‘’Bu bilgisayar’’ alanına gelip sağ tıklayıp özellikler diyelim. Ardından ‘’Aygıt yöneticisi’’ bölümüne girerek aygıtlar arasında kamera aygıtınızı bulup ‘’Devre dışı bırakın’’ seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Problem devam ederse aşağıdaki işlemleri devreye alabilirsiniz.

Eba kamera çalışmıyor

Eba kamera çalışmıyor problemi yukarıda belirttiğimiz ayarlar sonucunda işleme girmedi ise bu durumda bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekiyor. Bilgisayarın yeniden başlatılması sonrasında da probleminiz yine devam ediyor ise bu durumda izin verilenler alanı kontrol edilmesi lazım. İzin verilenleri de yine ‘’Ayarlar’’ bölümüne girerek takip edebilirsiniz.

Ayarlar alanından ‘’Gizlilik’’ kısmına dokunun. Oradan ‘’Kamera’’ alanına tıklayıp ‘’ Bu cihazda kameraya erişime izin ver’’ Kapalı ise aktif duruma getirmeniz ile birlikte kamera çalışmaya başlayacaktır. Sormak veya eklemek istediğiniz bir yer olursa bizlere bu durumu yorumdan iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here