Paylaş

Bilgisayarın tarihçesi ve gelişimi hakkında merak ettiğiniz ne varsa hepsini geniş kapsamlı şekilde yazımızda anlatacağız.

Hepimizin bildiği üzere kullanmış olduğumuz bilgisayarlar her geçen gün daha da gelişmektedir. Teknoloji çağında olduğumuzdan dolayı kullanmakta olduğumuz bilgisayarlarda ister istemez teknolojiye ayak uydurmaktadır.

Aslında bilgisayarın tarihçesini eminim bir tek siz değil, sizin gibi binlerce hatta milyonlarca kişi merak ediyordur. Sizin için girdiğimiz araştırmalarda bir çok kaynak üzerinde kontrollerimizi sağlamış bulunuyoruz. Abaküsün, çıkmış olan bilgisayarlar arasında ilki olduğunu söylemek mümkündür. Tabi abaküs ise basit işlem aracı olarak bilinmektedir. Kaynakların araştırmalarını derince yaptığımızda ise bir başka kaynak ise hesap makinesinin ilk bilgisayar olduğu dile getirilmektedir. Aslında size garip gelebilir ancak bizde enteresan bulduğumuz için bu bilgileri sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduk. Tabi eminim ilk bilgisayarın hangisi olduğu konusunda ne bir bilgiye sahip olunmaması oldukça moral bozucu.

Bilgisayarın tarihçesi

bilgisayarın tarihçesi

Bilgisayarın tarihçesi detaylarını verirken eminim siz de bu verdiğimiz bilgiler arasında daha öncesinde hiç görmediğiniz bilgileri okuyor olacaksınız.

İlk bilgisayarın 2. Dünya savaşında atılmış olan füzelerin nasıl ve ne şekilde atıldığını öğrenebilmek adına üretimi sağlamıştır. Evet doğru duydunuz. Tam olarak asıl amaç bu ve bilgisayarın üretilme nedenlerinin başında da bu amaç hedeflenmiştir. Yine aynı şekilde bilgisayarın atış koordinatlarını belirlemesinde önemli bir etkisinin olduğunu da unutmamak lazım.

Bilgisayarın adı ise Eniac olduğunu sizinle paylaşmak isteriz. Görmek isterseniz eğer Amerikan ulusal müzesine gidip orada inceleyebilirsiniz. Bilgisayar 2. Dünya savaşı sonrasında yine kullanılmaya devam etmiştir. Bilimsel çalışmalarda da kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bilgisayarın gelişimi

Bilgisayarın tarihçesi ve gelişimi

Bilgisayarın gelişimi ile ilgili bir bilgi vermek gerekirse bunu en kolay şekilde IBM PC olarak adlandırabiliriz. Bilgisayarı ayıran en temel özelliklerden birisi ise ilk kişisel bilgisayar olmasıdır. Kişisel bilgisayar olması onu bu alanda biraz daha ileri atıyor diyebiliriz.

Tarihe gittiğimiz de ise 1947 ya da 1948 yıllarında programlanabilir bilgisayarın daha çok ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bilgisayarın tarihçesi ve gelişimi hakkında merak ettiklerinizi sizinle paylaştık. Sizin de eklemek istedikleriniz olur ise bizlere bunu yorumdan iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here