Paylaş

Merhaba arkadaşlar, hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Bilgisayarımda pil takılı dolmuyor ve şarj olmuyor sorunu için nelerin kontrol edilmesi gerektiğine bakacağız.

Mevcutta kullanılan yeni laptop cihazlarının da yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de cihazların şarj dolmasıdır. Bir çok kullanıcı bilgisayarların şarjlarını hangi aralıklarda şarja takmaları gerektiğini ya da şarja taktıkları esnada belli bir aşamada takılı kaldığını dile getirmektedir. Bilgisayarımda pil takılı dolmuyor ve şarj olmuyor diyenlerden biriyseniz eğer bu durum hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Şarjın askıda kalıyor olması ve ilerlemiyor olmasına ilişkin bütün detayları sizlere aktaracağız. Laptopların marka ve modelleri kendilerine bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterdiği için her alanın kendine has yöntemi mevcuttur. Asus, Acer, Lenova vb. tüm cihazların kendi içerisinde adımları farklı farklı ilerleme sağlamaktadır.

Bilgisayarımda pil takılı dolmuyor ve şarj olmuyor

Bilgisayarımda pil takılı dolmuyor ve şarj olmuyor

Bilgisayarımda pil takılı dolmuyor diye moral bozup surat asmasına gerek bulunmamaktadır. Asus marka bilgisayar kullanımı sağlıyorsanız eğer bu durumda sol alt tarafta bulunan başlat bölümüne ‘’MyAsus’’ yazarak enter tuşuna basın. Gelen ekranda ‘’Pil’’ kısmına giriş işlemi gerçekleştirerek Tam performans olarak tercih sağlanması lazım.

Bu işlemlerin ardından askıda kalan işlemleriniz devreye girecek ve şarj tekrardan dolmaya başlayacaktır. Şayet Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayar kullanımı sağlıyorsanız eğer gelen güncellemelerden ötürü problem yaşıyor olabilirsiniz. Güncellemeleriniz için Windows 10 + I harfine basarak gelen ekrandan güncelleştirme ve güvenlik alanına girerek var olan bir güncelleme varsa bunları devreye almanız gereklidir.

Pil alanında bir arıza olmasından ötürü bu sıkıntıyı yaşıyor olabilirsiniz. Kablo giriş yerinde de sıkıntı olmuş olabilir. Kablonuzun tam takılıp takılmadığını kontrol ederek tekrar deneme gerçekleştirmeniz de yarar bulunuyor. Şarj kablonuzu farklı bir bilgisayara takarak deneme sağlayabilirsiniz. Bahsedilen ayarlar işleme girmez ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Bilgisayarımda pil takılı şarj olmuyor

Bilgisayarımda pil takılı şarj olmuyor ise en son yükleme sağlamış olduğunuz uygulama hangisi ise o uygulamayı kaldırmanızda fayda bulunmaktadır. Çünkü pil kullanımına bu uygulama zarar veriyor olabilir. Kaldırdığınız sorunun giderilmiş olması gereklidir.

Tüm bu işlemlerin haricinde hala daha sorun devam ediyor ve siz cihazınızı yeni aldıysanız eğer bu durumda garanti servisine yollayabilir ya da garantisi bitti ise tanıyor olduğunuz bir bilgisayarcıya gösterebilirsiniz. Sormak veya eklemek istediğini bir yer olursa bize bunu yorumdan dile getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here