Paylaş

Asus dsl n16 modem port açma işlem aşamalarını hangi alandan sağlayacağınızı hazırlamış olduğumuz yazımızda ayrıntılı şekilde anlatacağız.

Asus dsl n16 modem port açma

Port açma, ayarı tüm modemlerde bulunan bir ayardır. Elinizdeki bir bilgisayardan diğer bilgisayarınıza aynı IP üzerinden farklı porta bağlantı kurabilmenize imkan sunmaktadır. Asus dsl n16 marka cihazınızda bu ayarı nasıl aktif duruma getireceğinizi ise birlikte inceleyeceğiz.

Asus dsl n16 modemleri dışarıdan satışı yapılan modemlerden birisidir. Özel üretimli modemler olmasından ötürü ara yüz bilgilendirmeleri de her alanda bulunmaktadır. Tabi diğer modemlerin veri bilgileri olmuş olsa bile yine de kurulum sırasında sorun yaşayabilirsiniz.

Siz de almış olduğunuz modemin kurulumunu yaptıktan sonra ilerleyen dönemlerde portunu açmak isteyebilirsiniz. Bu port ayarlarını nasıl yapılacağını bilmiyor ve teknik bir bilgiye de sahip değilseniz eğer işlem aşamalarını nasıl sağlayacağınıza birlikte bakacağız.

Aşamaların doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için ilk önce bilgisayar ve modem arasında takılı olması gereken sarı ya da gri renkteki Ethernet kablosunun takılı olması gerekiyor. Bu kablo takılı durumda ise eğer bilgisayarınızdan boş bir internet sayfası açın. Arama satırı kısmına ise ‘’192.168.1.1’’ yazdıktan sonra Enter tuşuna tıklayın. Gelen ekrandaki bilgileri ise aşağıdaki gibi takip edebilirsiniz.

asus

Asus dsl n16 modem port açma için gerekenler

  • Kullanıcı adı: admin
  • Şifre: admin olacak şekilde giriş yapın.
  • Modemin içerisine girişinizi yaptıktan sonra sol tarafta bulunan ‘’WAN’’ tuşuna tıklayın.
  • Oradan da ‘’Port yönlendirme’’ bölümüne girin.
  • Açılan ekranda ‘’Port yönlendirme etkinleştir’’ butonunu işaretleyin.
  • Altında da açacağınız portun sunucusunu seçin.
Asus dsl n16 modem port açma
  • Daha sonrasında açacağınız port değerlerin girişini sağladıktan sonra ‘’Uygula’’ diyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
  • Diğer port değerlerini de bu yol ile açabilirsiniz.
  • Bu aşamada güvenlik kamerası için port açıyorsanız DVR cihazınızın IP adresini bilmelisiniz. Yine aynı şekilde oyun için açıyorsanız port değerlerini doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

Yeni aldığınız ya da elinizde bulunan asus dsl n16 modeminizin portuna ilişkin açma işlemlerini belirttiğimiz şekilde sağlayabilirsiniz. Eklemek ya da aklınıza takılan bir yer olursa bize bunu yorumdan bildirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here