Merhaba arkadaşlar, yayına vereceğimiz bu yazımızda Android AFAD 112. kanalı aktif etme ayarlarını nereden sağlanacağına değineceğiz.

Ülkemizde yaşanan depremden dolayı tüm şehit olan vatandaşlarımızın mekanı cennet olsun diliyoruz. Ama tabi bunun sonucunda ise tekrarı durumunda alınacak önlemlerden birisi de AFAD 112 kanalı aktif etmektedir. Xiaomi, Samsung, Oppo, Huawei, Lg, Honor, Lenova, Meizu telefonlarında bu işlemin nasıl sağlanacağı konusunda bilgilendireceğiz.

  • Android AFAD 112 kanalı aktif etme işlemleri Android işletim sistemli cihazlarda farklı ilerlemektedir.

Android AFAD 112. kanalı aktif etme

Android AFAD 112. kanalı
  1. Android AFAD 112. kanalı açma

Bildiğiniz üzere Afet ve acil durumlarda uyarıların sorunsuz şekilde alınabilmesi için 112. Kanalın faal hale getirilmesi gerekmektedir. Tabi bizler bu zamana kadar bu ayarın nereden yapıldığı hususunda bir fikre sahip olamadığımız için hangi ayarın nereden yapıldığı konusunda da bir fikrimi bulunmamaktadır. Dolayısıyla siz böyle bir durumda araştırma içerisine girilmesini isteyebilirsiniz.

Biz de yapacağınız bu araştırmalara katkımız olsun diye gereken incelemelerinizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İlk olarak android telefonlarınızda 112 kanalın nasıl açılacağını yazarken ikinci bir şekilde iOS işletim sistemli telefonlardan da nasıl ilerleme yapılacağına değineceğiz.

AFAD açılımını yapacak olursak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkalığı olarak geçmektedir. Dolayısıyla Deprem, sel ve daha bir çok felaketlere kısa süre içerisinde müdahale etmek amacıyla 17 Haziran 2009 tarihi itibariyle kurulmuş ve hizmet vermeye başlayan bir birimdir.

  • Android AFAD 112. kanalı etkinleştirme

Afad bu durumun mesaj olarak göndererek kanal açılımın sağlanmasını sizden istemektedir. Android telefonlarınızda işlemin nasıl sağlanacağı konusunda yaptığımız araştırmaları aşamalı olacak şekilde sizinle paylaşmaktayız.

İlk önce telefonunuzdan sırasıyla;

  • Ayarlar
  • Uygulamalar
  • Mesaj(Diğer ayarlar)

Bölümüne giriş gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Açılan ekranda ‘’Hücre yayını’’ sekmesi görmüş olacaksınız. İlgili ayarı aktif hale getirmelisiniz. Kanal kısmından ise kanal adını ‘’AFAD’’ olarak işleme koyduktan sonra numaralandırma kısmında ise ‘’112’’ yazıyoruz. Ardından ‘’Kanalı etkinleştir’’ diyerek işlemlerinizi bitirebilirsiniz. Andorid telefonunuzda ayarlarınızı bu şekilde aktif edebilirsiniz. Kanalın açılımı hususunda bir sorun ile karşılaşırsanız bunu bize yorumdan iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz